ISSN 1335-8715

29-06-2004   Marek Hrubčo   EUtópia   verzia pre tlač

Euroskepticizmus ako kontrakultúra

Po hroznej a ničivej druhej svetovej vojne, ktorú naša generácia pozná našťastie iba z kníh, sa západoeurópskym intelektuálom poučeným z neúspešných integračných snáh medzivojnového obdobia konečne podarilo položiť základy trvalého mieru a prosperity. Dnes mladí intelektuáli podliehajú novej móde: euroskepticizmu.

Reakcia na príspevok

RE: Áno, ale.
autor: Martin Hanus
e-mail: domino@dofo.sk
pridané: 09-07-2004 15:52


Hahaha. Ak niekto nerozmysla, tak ste to vy. Nehovorim o abstraktnej slobode kdesi vo vakuu, ale o slobode od statu/statneho donucovania/zasahov (citajte, co pisem). Nehovorim o nijakej absolutnej slobode libertina ani libertariana, kedze stat pokladam za nevyhnutnost (nechce sa mi rozpisovat preco...). Uloha statu (uz som o tom pisal, ale ste to prehliadli a potom moje nazory karikovali) je chranit prava jednotlivca/spolocnosti pred vonkajsou agresiou (inym statom, ci skupinou mimo teritoria) a pred nasilim inych jednotlivcov. Tie zakladne prava su dve: pravo na zivot, na majetok/vlastnictvo. Tie vase solidarity nie su solidaritou, ale vytvaranim klientel zavislych od statu (pozrite si dnesne Nemecko), ktore vydieraju spolocnost svojimi narokmi, ktore platia ini. Tuto podstatu demokracie nezmenime, treba ju v ramci sil a moznosti co najviac obmedzit. Hold, nezijeme v dokonalej spolocnosti. Ako vidite, nijaky velky revolucionar nie som.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group