ISSN 1335-8715

29-06-2004   Marek Hrubčo   EUtópia   verzia pre tlač

Euroskepticizmus ako kontrakultúra

Po hroznej a ničivej druhej svetovej vojne, ktorú naša generácia pozná našťastie iba z kníh, sa západoeurópskym intelektuálom poučeným z neúspešných integračných snáh medzivojnového obdobia konečne podarilo položiť základy trvalého mieru a prosperity. Dnes mladí intelektuáli podliehajú novej móde: euroskepticizmu.

Reakcia na príspevok

RE: Áno, ale.
autor: Dewey
pridané: 09-07-2004 9:20


"Tu nejde o prostriedok, tu ide o ciele."
Super, cize pri pohlade na ciele/dosledky je to cosi "fuj" a odporne?

"Mozeme prejst ciel po cieli, nemam vsak tolko casu a preto k podstate: najvyssim cielom politiky ma byt sloboda jednotlivca."

Je ekonomicka sloboda jednotlivca tym prostriedkom, ktora nas privedie k vacsiemu blahobytu, k lepsej enviromantalnej situacii, vyrovnanejsiemu ekonomickemu rastu, istej miere ekonomickej rovnosti zodpovedajucej prirodzenym rozdielom medzi jednotlivcami,
k rovnakym podmienkam na trhu pre muzov a zeny, "uplnej" zamestnanosti(lepsie asi hovorit o prirodzenej), konkurencieschopnosti, solidarite medzi generaciami? Ak nie, v zaujme coho presadzujete to, co sa snazite zastresit pojmom sloboda? V istom zmysle sa da povedat, odhliadnuc od toho, ze niektore z problemov a chcenych cielov neboli vtedy tak intenzivne vnimane ako dnes sa da povedat, ze klasicky liberali verili, ze nezasahovanie statu bude mat prave tieto dosledky. Co cakate, ze bude vysledkom uplatnovania vasich predstav? Co je skutocnym obsahom Vasej predstavy slobody ked sa za nou v dosledkou skryva utlak individuality a uniformizacia nevydanych rozmerov.
Ked jeden(mocnejsi) moze zasierat ovzdusie spolodinami a ostatni to musia dychat, ked jeden(mocnejsi) si moze privlastnit neprimeranu cast produktu prace niekoho ineho ale ked prichadza ku kompenzacii nadavat na okradanie, ked jeden(mocnejsi) moze rozhodnut o zivote a smrti ekonomicky zavislych(deti a dochodcov) o moznostiach ich rozvoja a vzdelania sa, ked pri uzatvarani zmluvy je jedna strana vo vyrazne nevyhodnom postaveni a druha ju moze prinutit akceptovat pre nu krajne nevyhodne podmienky, ked zeny, len preto, ze mozu otehotniet su uprednostnovane pred muzmi a spravidla poberaju aj nizsiu mzdu? V com je Vasa sloboda ina od svojvole jednych uplatnovanou na ukor inych? V com sa lisi od feudalneho systemu, ked Ti pri moci mohli vsetko a ostatni len respektovat ich svojvolu?

"Stat nema co mat hospodarsku, regionalnu politiku atd. Nie stat podnika, ale jednotlivci a hlavnou ulohou statu ma byt garancia ich slobod"

A co to je “sloboda”? Nie je to len sposob vymedzenia vztahov medzi jednotlivcami, ktory je spravidla ukotveny zakonom? Kde su hranice toho, co v ramci tohoto vymedzenia prispieva k slobode a co uz nie? Ak zabranim aby jeden(silnejsi,ten co ma moc, vladnuci) ublizoval inemu(slabsiemu, ten co je v podruci moci, ovladani),nie je to podla Vas v poriadku? Ak je ucelom zakona prave takato ochrana pred nelegitimnym uplatnovanim moci s dosledkomn utlaku?
Vy nerozmyslate o obsahu vasej slobody, je to len prazdna fraza, ktora je tym istym, cim bola sloboda pre nevolnika vo feudalizme alebo otroka v staroveku.

Ten zaver pravdu povediac nie celkom chapem.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group