ISSN 1335-8715

12-04-2006   Dušan Mihálik   Komentáre   verzia pre tlač

HVIEZDNE VOJNY – mýtus či realita?

Hviezdne vojny sú známym slovným spojením a každý asi pozná ich filmovú podobu v stvárnení Georgea Lucasa. Práve od neho si Ronald Reagan vypožičal názov pre svoju politiku zastrašovania Sovietskeho zväzu. Reálna, vojenská verzia Hviezdny vojen je menej známa, ale o to tajomnejšia i desivejšia. Tu je podrobný výber z udalostí, ktoré mali a majú vplyv na náš svet.

Reakcia na príspevok

RE: par poznamok
autor: Peter Spáč
webstránka: http://www.spac.blog.sme.sk
pridané: 13-04-2006 17:21


1. takze to je OK :)

2. zavisi od toho, co chapes ako fiasko. ucelom SDI bolo okrem samotneho "fungovania" aj dopomoct k definitivnemu kolapsu ZSSR, co sa aj podarilo. Ja netvrdim, ze nebyt SDI, tak Sovietsky zvaz si veselo funguje dalej, ale SDI nan malo velky vplyv - staci si najst niektore interne informacie, ktore sa neskor odtajnili (nemam ale link)

3. z tych protiraketovych som mal na myslis konkretne systemy Safeguard (USA), Leningradsky a Moskovsky system (ZSSR), pricom vsetky boli absolutnym zlyhanim. Ale s tym ich sucasnym fungovanim by som bol opatrny - Americania Safeguard demontovali takmer okamzite po dobudovani a Sovieti/Rusi boli nuteni mam dojem dva krat cely system prebudovat, aby vobec za nieco stal. To, ze USA zmluvu ABM vypovedali sa ani velmi nedivim, kedze obmedzovala iba ich a ZSSR neskor RF.

O tych ruskych a izraelskom systeme som nepocul, ale Patriot PAC-3 ma v porovnani napr. s NMD dost obmedzeny charakter, nie? Pokial viem, tak ma sluzit iba ako ochrana vojenskych jednotiek pred raketami kratkeho doletu, strelami s plochou drahou letu a lietadlam.

No a Brilliant Pebbles - ono to je na pohlad fakt skvela myslienka (nie som fyzik, takze nemam predstavu nakolko zrealizovatelna), ale sam vidis, ze jej uplatnenie zarazili samotni Americania, takze ak SDI je fiasko, co je BP?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group