ISSN 1335-8715

12-04-2006   Dušan Mihálik   Komentáre   verzia pre tlač

HVIEZDNE VOJNY – mýtus či realita?

Hviezdne vojny sú známym slovným spojením a každý asi pozná ich filmovú podobu v stvárnení Georgea Lucasa. Práve od neho si Ronald Reagan vypožičal názov pre svoju politiku zastrašovania Sovietskeho zväzu. Reálna, vojenská verzia Hviezdny vojen je menej známa, ale o to tajomnejšia i desivejšia. Tu je podrobný výber z udalostí, ktoré mali a majú vplyv na náš svet.

Reakcia na príspevok

RE: par poznamok
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 13-04-2006 13:51


1. Máš pravdu. Slovné spojenie "Hviezdne vojny" nezaviedol v súvislosti s SDI Reagan, ale novinári. Ja som To ani netvrdil a ten úvod mi zrejme pri korekcii mojej gramatiky upravil niekto iniciatívny z PS. Za korekciu gramatiky mu ďakujem, za tú zmenu už nie.
Tu posielam pôvodný úvod:
"Hviezdne vojny sú známym slovným spojením a každý asi pozná ich filmovú verziu. Ich vojenská verzia je menej známa, ale o to tajomnejšia i desivejšia. Tu je stručný výber z udalostí, ktoré mali a majú vplyv na náš svet."
2. Na tom fiasku SDI si trvám. I keď nejaké výsledky projekt dosiahol, hlavný cieľ sa nepodarilo vôbec naplniť. NMD je i napriek určitým zhodým prvkom úplne iný projekt s úplne iným cieľom. Ku kolapsu ZSSR určite viac prispela napr. nízka cena ropy na svetových trhoch v osemdesiatych rokoch. Tých vojenských technológii, ktorými sa USA snažili technologicky predbehnúť ZSSR, bolo vo vývoji mnoho a mnohé skončili úspechom - napr. projekt "neviditeľného" bombardéra F-117.
3. Protiraketových systémov je mnoho a predpokladém, že hodnotíš protiraketové systémy pre obranu pred balistickým raketami. Protiraketové raketové systémy
boli limitované "Zmluvou o protiraketovej obrane" z roku 1972 medzi ZSSR a USA o protiraketovej obrane, ktorá vymedzila dve bránené územia (hlavné mesto + základňa odvetných balistických rakiet) a niekoľko skúšobných strelníc. Tieto systémy sú dodnes aktívne i keď problematiku ochrany riešia len na obmedzenej ploche. Preto administratíva vypovedala túto zmluvu. NMD sa spolieha hlavne na raketové systémy umiestnené na viacerých miestach i hladinových plavidlách.
Určitú ochranu pred balistickými raketami poskytujú i výkonné protilietadlové/protiraketové sytémy ako americký Patriot PAC-3 a ruské S-300V, S-300PMU a najnovší S-400, alebo izraelský Arrow.
Družice Brilliant Pebbles boli vyvíjané v rámci SDI. Mali na nízkej obežnej dráhe vo veľkom počte
(4 000 ks) ničiť zistené sovietske balistické rakety. Ich vývoj bol ukončený v roku 1993 administratívou prezidenta Clintona.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group