ISSN 1335-8715

09-04-2006   redakcia   Akcie   verzia pre tlač

Článok sa v tejto sekcii nenachádza

Reakcia na príspevok

Libertarianland
autor: Logos
pridané: 12-04-2006 20:27


Na budúci rok začne na Floride fungovať zvláštny región - mesto Ave Maria a okolie - s plánovanou kapacitou asi 50.000 ľudí. Jeho sponzori sú zapálení puritáni, avšak, ako názov nasvedčuje, nie starého protestantského strihu, ale katolíci (www.avemaria.com). Ak by tam prišiel niekto s úmyslom otvoriť nočný strip-tease club, alebo sex-shop, tak by sa istotne dostal do sporu s mestským zastupiteľstvom ale vždy tam bude existovať jeho civilizované riešenie (okresný súd a v krajnom prípade polícia). Nechajme ale Ave Maria nažívať v bezkonfliktnej harmónii.

Na svete existujú "puritáni" rôzneho druhu. Jedna špecifická sorta sa nazýva libertariáni. Dajú sa poznať podľa vieroučnej dogmy, že najväčšou pliagou ľudstva je existencia štátu a pri vyslovení slova "daň" im naskočia vyrážky. Rozumne sa dá predpokladať, že na celom svete by sa určite našlo aspoň 50.000 zapálených libertariánov vrátane niekoľko veľmi majetných sponzorov, aby vytvorili slobodnú komunitu na vlastnom ostrove (do súkromného vlastníctva sa kupujú najmä v Indickom oceáne, ale aj inde). Zemský raj.

Na rozdiel od Ave Maria by obyvatelia ostrova Libertarianland neplatili žiadne dane, pretože by nemali komu. Služby, ako zdravotná starostlivosť, vzdelávanie detí a mládeže sa dajú zabezbečiť súkromne na komerčnej báze. Aj ochrana majetku sa dá realizovať SBS-kami (ak pravda nie sú zo Slovenska). Budeme ďalej predpokladať (už trocha menej realisticky), že susedské spory, kolízie automobilov a pod. sa vyriešia vzájomnou dohodou účastníkov. Keďže absentuje centrálna správa (to by bol náznak štátu), neexistuje ani evidencia počtu obyvateľov - ktokoľvek sa tam môže usadiť alebo natrvalo odísť. A tak by žili šťastne, až pokým by nepomreli.

Ale nežili. Náhodou brázdil okolité vody na svojej jachte mafiánsky boss istej stredoeurópskej krajiny, zotavujúci sa po 8-ročnom väzení. Ostrov, kde nie sú policajti, prokurátori, sudcovia a väznice sa mu náramne zapáčil. Vybral si utešenú priestrannú vilu (aby pojala celú jeho suitu urastených hrdlorezov) a po krátkej prestrelke, pre výstrahu, zlikvidovali najatých ochrankárov. Ostatní ľudia radšej bez odporu podpisovali kontrakt o ochrane majetku s jedinou SBS-kou, za mierny poplatok 10% svojho mesačného príjmu. Libertarián je homo-economicus, jedno-rozmerný človek, pre ktorého jedinou mierou šťastia je výška daní. Ocenil preto, že výpalné predstavuje stále len polovicu z toho, čo by musel platiť na daniach vo svojej materskej krajine (a navyše nie sú to odporné dane).

Ostrovná filozófia, že keď sa trhu nekladú do cesty prekážky všetko vyrieši, strácala na presvedčivosti. V mafiánskom prostredí sa myslenie džungle obratne halilo do rečí o pracovitosti a slobode. Mnohým obyvateľom Libertarianlandu sa po čase ich rabské postavenie voči skutočným mocipánom ostrova zajedalo. Tajne sa schádzali a zamýšľali sa nad novým usporiadaním vecí verejných, po plánovanej ozbrojenej rebélii a vyhnaní votrelcov za more. Každému bolo jasné, že sa musia vytvoriť ozbrojené zložky pobrežnej stráže, policajný zbor a rovnako je potrebné zaviesť doteraz neexistujúcu evidenciu obyvateľov. Vyhrotené spory, ktoré sa v krajnom prípade riešili pästným právom bude tiež nutné upraviť civilizovaným spôsobom. K tomu bude potrebný nejaký kompetentný zbor na vypracovanie právnych noriem ako aj verejní žalobcovia a nezávislí sudcovia, ktorí ich budú v praxi aplikovať. Miestne centrá verejnej správy by mala zastrešovať centrálna správa celého ostrova. Spôsob ich kreovania sa predbežne odložil.

No, nejak sa toho naraz nahromadilo. A to sa ešte nedotkli kardinálnej otázky prefinancovania. Dobrovoľné zbierky to asi nevyriešia. Musia to zaplatiť všetci občania. Že by predsa len dane? Za pár konšpiračných sedení sa to nedá všetko vyriešiť. Ako by aj. Veď úspešným liberálnym demokraciám to trvalo vyše 200 rokov a stále to nie je dobré. Dokonca veľmi zlé, ako tvrdí jeden z veľkých znalcov, Winston Churchill: "Demokracia je je veľmi špatný spoločenský systém - ale ľudstvo nič lepšie zatiaľ nevymyslelo".

Epilóg

Aj tá najzdravšia myšlienka sa dá znetvoriť, dokonca sprzniť. Zoberme si napríklad ochranu životného prostredia. Ktorý rozumný človek by s tou myšlienkou nesúhlasil? Idey majú svoj osobitý život. Uchopia sa ich dogmatici a je z toho vierovyznanie. Z pomedzi dogmatikov sa vyčlenia fanatici a posledným štádiom sú eko-teroristi, ale to už sme v oblasti kriminality. A z takej zdravej idey.

Niet pochýb, že presvedčivé ekonomické dôvody hovoria v prospech znižovania daní a opatrovníckej funkcie štátu ale v podstate zdravá myšlienka posunutá na samý okraj teoreticky možného stavu (zrušenie štátu a daní) je absurdita sama o sebe. Pokiaľ sa niekto iba predvádza, ako rádoby intelektuál, tak ho treba poľutovať, ak ale niekto dosiahol už štádium fanatického presvedčenia, tak to už je zralý na pobyt v nepopulárnom zdravotníckom zariadení.

Logos


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2025 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group