ISSN 1335-8715

29-06-2004   Marek Hrubčo   EUtópia   verzia pre tlač

Euroskepticizmus ako kontrakultúra

Po hroznej a ničivej druhej svetovej vojne, ktorú naša generácia pozná našťastie iba z kníh, sa západoeurópskym intelektuálom poučeným z neúspešných integračných snáh medzivojnového obdobia konečne podarilo položiť základy trvalého mieru a prosperity. Dnes mladí intelektuáli podliehajú novej móde: euroskepticizmu.

Reakcia na príspevok

seansa s Hayekom
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.s
pridané: 03-07-2004 17:49


Jeho ducha som nevyvolaval, vypliva to jasne z jeho knih (pre Deweyho: Cesta do nevolnictva, Osudova domyslavost, Kontrarevolucia vedy, Autobiograficke rozhovory, Pravo zakonodarstvo a sloboda a v nemcine Ekonomicke myty raneho kapitalizmu).

Ja si myslim, ze dovod, preco sa Hayekom zastituje aj Hrubco dnes, aj autor tej vcerajsej reakcie na Hanusa v SME je tak povediac propagandisticky. Europeisti akoby chceli naznacit, ze len akysi katolicki fundamentalisti a ultrakonzervativci su proti superstatu a klasicky liberali s nou nemaju problem. To je loz. EU nie je liberalna, ona je nanajvys lavicovo liberalna (Hayek nazyva zakladatela lavicoveho liberalizmu Johna Deweyho otvorene socialistom).

Europska unia v dnesnej podobe (o podobe, ktorou ziska ustavnou zmluvou ani nehovoriac) ide proti vsetkemu, co Hayek propagoval. Staci si vziat metody tvorby prava ako ich opisuje v prvom dieli Prava zakonodarstva a slobody. Hayek by napisal, ze EU je silne konstruktivisticky projekt, produkt toho, co on nazval naivnym racionalizmom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group