ISSN 1335-8715

23-06-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Slovensko v geopolitickej pasci

Drvivá väčšina Slovákov vidí svetovú politiku približne takto: sú tu nejaké Spojené štáty, ktoré sú najsilnejšou a najbohatšou krajinou na svete. Takáto kumulácia moci je nebezpečná (navyše tí kovboji sú nám „kulturtrégrom“ nesympatickí), a preto treba silné Rusko, Čínu a predovšetkým Európu, aby vyvážili vplyv jedinej superveľmoci.

Reakcia na príspevok

Pasca?
autor: Zolo
pridané: 25-06-2004 15:27


Lukas, tusim polemizujes s 50% a jednym Slovakom, ktorych si vytvoril sam. Doporucujem sa drzat temy.

Protipol USA Cinou, EU a spol. je normalny. Nikdy to inak nebolo. Kazda krajina ma svoje zaujmy. Vacsie krajiny aktivne znizuju vplyv najsilnejsieho. Mensie krajiny hladaju suche miesto v niektorom z ich taborov. Obcas aj medzi sebou, ale zatial bez uspechu.

Nase geopoliticke zaujmy su momentalne v sulade s EU. Je to nasa banda. Keby sme boli patdesiatym prvym statom USA bolo by to sampozrejme inak. Nasa banda nie USA ani Cina, ani India a rozhodne nie Rusko. Ze EU vratane nas je velmoc nie je pre nas nevyhodne. Fakt, ze je na to nasinec hrdy nie je komicke. Skor by som povedal, ze podporovanie inej moznosti ci zoskupenia je groteskne.

Nemozno vsak popriet, ze existuje konkurencia medzi mocnostami a roznymi tabormi. Nasim konom v tychto pretekoch je EU. Vsadit na americkeho kona je nerozumne a nerealisticke. Nemoze to proste prejst v situacii, kde mame daleko vacsie ekonomicke styky s EU, ako USA. Peniaze hlasuju.

Okrem toho, americky kon pokulhava. Je zadlzeny 5.1% HDP. V EU iba 2.8% i ked Nemecko a Francuzsko sa pocas velkeho kriku preniesli cez 3% normu. Pockajme si ako sa preteky vyvinu. Zatial nezabudnime, ktoreho kona krmime, a ktoreho kona vitazstvo nam zaplati cenu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group