ISSN 1335-8715

23-06-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Slovensko v geopolitickej pasci

Drvivá väčšina Slovákov vidí svetovú politiku približne takto: sú tu nejaké Spojené štáty, ktoré sú najsilnejšou a najbohatšou krajinou na svete. Takáto kumulácia moci je nebezpečná (navyše tí kovboji sú nám „kulturtrégrom“ nesympatickí), a preto treba silné Rusko, Čínu a predovšetkým Európu, aby vyvážili vplyv jedinej superveľmoci.

Reakcia na príspevok

deweyovska demagogia
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 25-06-2004 10:24


"hoci aj ta ekonomicka sa deje aj prostrednictvom politiky a vzdy za nou bude stat politicke rozhodovanie"

- To je typicky konstruktivizmus. Teda tvrdenie, ze vsetko musi byt skonstruovane nejakou vedomou cinnostou vladnej autority a ze nic nevznika napr. prirodzenou cestou. Prekvapuje ma to, citat prave od teba, ved ty tvrdis, ze ekonomika ma prilisny naskok pred politickou regulaciou...

"Mas iny recept ako zastupitelsku demokraciu?"

- Tuto otazku som ti mal polozit, ked si vehementne vystupoval za referendum o predcasnych volbach.

"by ma zaujimalo, ako by sa riesilo nepristupenie niektorych krajin na ustavu."

- Text je postaveny tak, ze prakticky nemoze nebyt schvaleny. Ustavna zmluva nadobuda platnost ak za nu zahlasuje aspon 20 krajin. Ak by viac ako pat krajin ustavu odmietlo, problemom sa bude zaoberat Rada ministrov, ktora urci dalsi postup. Dost vagna formulacia a v predlozenom navrhu je takych viac.

"Potom by bolo fer, aby odisli z tohoto politicko-ekonomickeho zoskupenia."

- Je pravdepodobne,ze Chirac so Schroderom vznesu taku poziadavku. Ten scenar nacrtavam aj v clanku, s tym, ze si myslim, ze v pripade odchodu istej skupiny krajin z EU by sme ani my nemali zostat. Uz len preto, ze ak nejake staty odidu, tak tie, ktore su skeptickejsie k dalsej unifikacii.

"humorne posobi na mna konkretna snaha KDH. Demokracii nevedeli na meno prist ani vtedy, ked hlasali splnomocnenie pre 4rocnu diktaturu"

- Tak toto mi je novinka. Neviem celkom o com tocis. Ale asi to bude ako ked si tvrdil, ze KDH v roku 1992 hlasovalo za rozdelenie CSFR...

"ani vtedy, ked zasadnym sposobom poslapali suverenitu vo vztahu k vatikanu"

- Do tej slepej nenavisti a fanatizmu sekularnych inkvizitorom sa pri najlepsej voli neviem vcitit. Aka strata suverenity vo vztahu k Vatikanu??? Vatikan je pravny subjekt, ktory tvoria asi styri ulice v Rime. Nema ani armadu, ani mu nepatria nase telekomunikacie a plynarne.

Ustanovenia zmluvy so Sv. Stolicou dosledne dodrzuju princip skody - to znamena, ze iste naroky, ktore garantuju veriacim su urobene tak, ze sa nijako nedotykaju osob, ktore su ateistami a pod.

Skvele sa to da ukazat na vyucovani nabozenstva od prvej triedy ZS. Ak nechces nabozenstvo mas etiku. Minule mi jeden taky sekularny fanatik tvrdil aj na desiaty krat, ze keby mal dieta bude musiet ist na nabozenstvo, ja som mu tvrdil ze to tak nie je, ale on si stale hudol svoje...

Pre porovnanie, Spolkova republika Nemecko ma vyucovanie nabozenstva zakotvene priamo v ustave a je to tam uvedene nie ako pravo veriacich, ale ako povinnost skol to zabezpecit. O etike sa tam napr. nepise nic...

Navyse podobne zmluvy podpisala SR so vsetkymi cirkvami, ktore prejavili zaujem. Cize neviem o aku stratu suverenity podla teba ide. Ale fanaticky sekularisti nikdy neboli pristupni racionalnym argumentom. V stredoveku to boli ludia ako vy, kto upaloval bosorky.

"Nemam pocit, ze ma velmocenske ambicie"

Odporucam dany link:

http://www.eunie.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=16...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group