ISSN 1335-8715

19-03-2006   Peter Frišo   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Je dovolené brániť inkvizíciu?

Téma inkvizície je zväčša spracovávaná z odsudzujúceho hľadiska. Je však oprávnená otázka, ako to skutočne bolo a či nie je dôvod tento pohľad prehodnotiť ako neobjektívny. Aj preto je dobré preto a preto má význam prečítať si malú publikáciu s titulom Je dovoleno bránit inkvizici? od českého historika Radomíra Malého, v ktorej sa autor pokúsil korektne s inkvizíciou vysporiadať a poukázať na to, že odsudzujúci pohľad na inkvizíciu môže byť vcelku veľmi mylnou paradigmou.

Reakcia na príspevok

RE: Apoteóza totality
autor: Richard_BA
pridané: 22-03-2006 14:51


Toto je typická antikresťanská demagógia.

Veta "Prudký nástup kresťanstva na sklonku staroveku zatlačil odkaz antiky ..." je totálne klamstvo. Bol to zánik Ríma, ktorý v Európe spôsobil devastáciu všetkých znalostí z antiky. Úpadok bol obrovský, materiálny aj duchovný. V priebehu niekoľkých storočí neustále prudko klesal počet obyvateľov (rýchlejšie ako dnes v Západnej Európe). Bola to práve a len cirkev, ktorá v stáročiach chaosu dokázala si uchovať znalosti z Antiky a zachovala latinčinu a latinské písmo.

"Aristarchos by podľa čistého svedomia oboch svätcov skončil na hranici." - ďalší úplný nezmysel. Kopernik, ktorý vytvoril teóriu heliocentrickej sústavy bol vysoko vážený v cirkevných kruhoch a jeho práca nebola nikdy kritizovaná. Galileo sa dostal do sporu hlavne pre spôsob akým prezentoval svoje názory, považované vtedajšími vedcami ako nedokázateľné (bol prvý astronóm s ďalekohľadom).

"Demokratické prostredie plurality názorov a individuálnej slobody človeka, uvoľnilo intelektuálny potenciál a kreativitu súťažiacich jednotlivcov (zablokovanú v kolektivistických kultúrach) a je hnacou silou spoločenského progresu západnej civilizácie, ktorej úspešnosť ostro kontrastuje s nehybnosťou kultúry súčasného moslimského sveta ale aj meravosťou nášho európskeho stredoveku." Moderné ľavicové štáty ale rozhodne nepodporujú individuálnu slobodu človeka. Ľavicové štáty uprednostňujú rôzne skupiny občanov (poľnohospodári, byrokrati, rôzne menšiny). Násilím vymáhajú od nás dane ďaleko vyššie aké boli kedykoľvek v stredoveku a rozdávajú ich preferovaným vrstvám obyvateľstva.

"...keď už aj cirkevné autority verejne priznali chyby a ospravedlnili sa..." to že Pápež urobil pokánie za chyby Cirkvi a kresťanov, ešte neznamená že úloha cirkvi bola v stredoveku negatívna. Práve naopak. Napriek chybám, ktoré cirkev urobila bolo jej pôsobenie v stredoveku výrazne pozitívne a rovnováha rozdelenia moci medzi cirkev a šlachtu spôsobila výnimočné postavenie Európy v novovekom svete.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group