ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: tak trochu podvod
autor: Peter Friso
pridané: 18-03-2006 20:24


"Moj clanok je postaveny vo vztahu ku krestanstvu na troch tezach:

1. Subjektivisticka teoria hodnoty sa vyvinula v katolickom intelektualnom prostredi, v prostredi scholastikov a jezuitov. Z tohto tvrdenia nevyplyva, ze papezi su libertariani a dokonca z tohto tvrdenia nevypliva ani nic pre katolicku socialnu nauku.

2. Objektivisticka teoria hodnoty vznikla v protestantskom prostredi. A je mozne, ze za tym je gnosticka podstata protestantizmu.

3. Katolicizmus a ekonomicky liberalizmus nemusia byt a nemali by byt antagonistickymi."

1. absolutne nepravdivne tvrdenie /pritom je samozrejme v kontradikcii s inymi vecami co pises/, subjektivny pohlad na hodnotu urcite katolicizmus neprezentuje, pretoze by bol v priamom protiklade ku Genezis a celym ponatim hodnoty.

3.kapitalizmus samotny nie je ziaden ahistoricky pojem, aby dovoloval podobne ideologicke manipulacie akych sa dopustaju ludia ako Ty a Stefunko

... podobne zaujimava je tvoja teoria IZOLOVANIA... myslim, ze Dewey tu absolutne presne trafil kliniec po hlavicke a preto by si sa Lukas nemal izolovat od vsetkych ostatnych - aj dialektickych- liberalov a potomkov liberalizmu: komunistov, fasistov a vsetkych laviciarov. Tak neburaj mosty a vbehnite si do naruce. My sa budeme radi "izolovat" aj nadalej...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group