ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

RE: Zdravotníctvo a trh
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 14-03-2006 14:26


Kvalifikácia a kvalita výkonu práce sú dve úplne rozdielne veci. Zdravotník sa má platiť za výkon - t.j. ako pomôže pacientovi + ako sa správa k pacientovi. Ak niekto nepodáva výkony je jeho kvalifikácia nanič a treba ho vyhodiť a nie starať sa o jeho minimálny plat. Moja svokra (zdravotná sestra) bola v Roozveltovej nemocnici na operácii srdca a sama bola šokovaná nezáujmom sestričiek a lekárov o pacientov.

Bol som minulý rok na dvoch operáciach. Jedna bola v súkromnej spoločnosťi a druhá v štátnej nemocnici. Čo sa týka prvej podmienky - kvality - našťastie obe operácie prebehli úspešne a som spokojný s výkonmi a ďakujem za to lekárom, ktorí ma operovali. Čo sa týka vzťahu k pacientovi je to však úplne o niečom inom. V súkromnom zariadení som dostal zmluvu, kde som si podrobne prečítal všetky riziká a bol som podrobne oboznámený s výkonom. V štátnom ma čakal predoperačný stres v chaose v čakárni, podpisy vecí ktorým nerozumela ani sestrička v nemocnici, blúdenie na operačku, keď sestrička nevedela kam mám vlastne ísť (čo ma dosť šokovalo) a zmiešaná ochota personálu (od milých prívetivých sestričiek a doktorov po tých menej prívetivých). Teda v prístupe k pacientovi (materiálne podmienky neporovnávam) je to úplne o niečom inom. Našťastie môžem skonštatovať, že mladý lekári boli podstatne "propacientskejší" ako ich starší kolegovia a dúfam, že tento trend sa zachová a návštena štátnej nemocnice nebude pre mňa stresom.

A to že peńazí nebude nikdy dosť je fakt, ktorý riešia na celom svete. Bratranec mojej manželky pracoval na projekte znižovania nákladov na lieky vo Veľkej Británii (pracuje tam už 15 rokov). Všetci zástupcovia firiem sa bránili, že už to nie je možné, ale nakoniec sa ušetrili milióny libier.

To isté platí i o našom zdravotníctve. Ty si platený ako doktor a máš liečiť pacientov. Čo sa však týka ekonomiky zdravotníctva to môžu robiť jedine ekonómovia (v úzkej činnosti so zdravotníkmi) a ver mi, že sa dajú ešte ušetriť značné milióny.

Ja osobne som ochotný (a schopný) priplatiť peniaze do systému, napr. formou zdravotného pripoistenia atď a podľa mňa by sa malo zvyšovanie prostriedkov riešiť hlavne doplatkami pacientov. Ak by to bolo pre pacienta neúnosné tak by to mal riešiť sociálny systém štátu. A v tom mám na doktorov (lekársku komoru) ťažké srdce. Oni chcú peniaze zo systému zdravotného poisteni a nie priamo ad ľudí a stavajú so do pozície obrancov peňaženiek "obyčajných" ľudí. Je to pokrytecké snažiť sa ťahať peniaze zo zadného vrecka ľudí (zravotné poistenie) a odmietať platiť z predného vrecka (poplatky u lekára). Málo ľudí si uvedomuje koľko stojí ich zdravotná starostlivosť a keď by platili (časť nákladov) ich postoj by sa určite zmenil. Lekári (väčšina) jednoducho idú s prúdom (nič neplatiť) a spolu s pacientami si zanadávajú na Zajaca.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group