ISSN 1335-8715

01-06-2004   Ján Dinga   Slobodný trh   verzia pre tlač

Vzdelanie nie je pre verejné blaho

Na Slovensku sa pomaly stáva realitou to, o čom sa doteraz len hovorilo - spoplatnenie vysokoškolského štúdia. Ľavica sa usiluje postaviť problém tak, že dnes máme funkčné školstvo zadarmo a z ničoho nič bude spoplatnené. Ich dedukciou, ktorá vychádza z tohto mylného predpokladu, je, že mnoho študentov prestane študovať z dôvodu, že na to nebudú mať peniaze.

Reakcia na príspevok

RE: diskusia o Deweym
autor: Dewey
pridané: 07-06-2004 18:51


Chapem.[aspon dufam]
Vizia slobodneho trhu je prekonana realnymi vychodiskami. Intenzifikacia vztahov si vyzaduje vacsiu kooperaciu, vacsia kooperacia
si vyzaduje vacsiu centralizaciu. Centralizacia so sebou zase nesie koncentraciu moci. Tu treba poznamenat, ze bystry pozorovatel ;-) mi moze vyhodit na oci, ze masivna pyramidova struktura riadenia velkych celkov sa premiena v mnohych sektoroch sa siete, ktore na prvy pohlad dychaju uvolnovanim vztahov a slobodou. Problemom su vsak "uzly"{stihle spolocnosti s obrovskou mocou, kde ostatne uzly tvoria subdodavatelia}, ktoru im prepoziciavaju napriklad standarty, patentova politika, ale i take veci ako prepojenie na politicku moc a korupcia. Tie potom hybu subdodavatelmi v sieti, ktori su tlaceni k absolutnej "efektivite" tzn. vysoka produktivita za minimalne [mzdove] naklady, k comu su tlaceni schopnostou flexibilne hladat dodavatela kdekolvek na svete cize obrovskou konkurenciou.

Nuz jeden znamy sa bil pred niekolkymi rokmi do prs, ze prostriedkom uspechu je viest sa na chrbte silnych. Povysil postavenie na "vyhodu". Medzicasom tak urobili i dalsi, lebo hlavou mur neprerazis.
Dnes si bije hlavu o stenu, aby mohol, co i len prstom pohnut, musi cvakat, skor, nez cokolvek vyprodukuje. Caka na kost, ktoru mu podhodi zralok. Vie, ze musi skocit po kazdej kosti hlava nehlava a udrzat ju v papuly za kazdu cenu. Hladnych su zastupy. Zralok prenasa riziko jednostranne na krk subdodavatela, ak pokasle nieco zralok, zlizne to subdodavatel. Kalkulacia rizik je zbytocna. Ina kost nemusi prist. treba sa do toho namocit a ked je clovek namoceny, neda sa vystupit.
Nuz a toto ma daleko od klasicej idilky
v podobe rolnikov, remeselnikov... ktory si navzajom konkurovali, vo vymenach vystupovali absolutne slobodne[boli to len kratke idilicke obdobia a len na niektorych miestach na planete], boli[resp. mali byt - podla krajiny] vlastnikmi produktu svojej prace.
Jedinu pekne znejucu odpoved ponukaju komunitaristi(v mnohych variantoch),
vyzaduje si, ako uz mnoho utopistickych planov iba malickost, ludsku dokonalost.

Co sa tyka new dealu, dlhe roky problem nebol, "vsetci" akceptovali, ze bol cestou z krizy iba mala skupina kriklunov a blaznov, ktory v tej dobe boli castovany vysmechom, kdekolvek otvorili usta, tisko cihala na okraji spolocnosti. Ale potom nastupili libertariani a neokonzervativci a "nova" pravda bola na svete.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group