ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: Na slovo, pán šéfredaktor !
autor: D
pridané: 08-03-2006 20:33


Skus hlavne na prikladoch, ktorym si sa elegatne vyhol.

"Mozu byt vsetky yieto 3 systemy naraz logicky bezrozporne?"
Nie nemozu. Rovnako tak ale nemusi existovat ziadne S1 s A a S2 negaciou A atd, pretoze su v oboch systemoch uplne inak(nazavisle) postavene vychodiska. Ze ide o vyroky nad uplne inou realitou. Pre cloveka v londine moze byt taky isty vyrok, napriklad prsi nepravdivy napriek tomu, ze u cloveka v bratislave to je naopak.
Ale to uz som sa nechal strhnut do roviny absolutnej abstrakcie. Ak chces pokracovat, daj priklady ktore sa dotykaju diskusie.
V trivialnom pripade musi platit predpoklad, ze ohaja su v tej istej miestnosti, pozeraju sa na tie iste stolicky, povazuju to iste za stolicku.

"Z tohoto vyplyva, ze tvoj vyrok bol naprosty nezmysel."
Ktory vyrok prosim Ta. Z toho vypliva akurat tak abstraktnost, redukcionizmus a nepraktickost Tvojho myslenia. Prepac. Ale ze teraz docenujem Hayekovu kritiku logickeho pozitivizmu, ku ktoremu si, zrejme spontanne, zacal spiet.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group