ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: katolik komunista ?
autor: jgalt
pridané: 08-03-2006 15:59


Povazujem ho za najmenej zle riesenie, ktore by mne osobne v realite nevadilo. Nevadi mi napriklad, ak ma niekto orabuje o znesitelny financny obnos, aby zachranil niekomu zivot. Nebudem vsak tvrdit niekomu inemu, ze sa musi spravat ako ja. To menej zle riesenie skratka v pohode strpim, pretoze teraz musim strpiet podstatne horsie.

"Odmietanie potlacania a postihovania (statnou mocou)..."
Libertariani neodmietaju potlacanie ani postihovanie zlocinu nikym, teda ani statnou mocou. A rovnako neodmietaju uznat amoralnost pocinov, ktorych sa to "potlacanie a postihovanie" ma tykat. Vyber si cokolvek, ale ani jedno neplati.

"Kazdemu na vlastnu past...to je super nadej pre prostituky ktorych mocny "muzi" nutia slapat a odist."
Co by na tom bolo zle, ak by mal kazdy pravo zasiahnut proti takej mafii? Ja nevidim naprosto nic. Taki ako si ty, by sa predsa mohli demokraticky dohodnut a zaplatit policiu.

Fajn, tak to neriesme. Mne je to tiez lahostajne.

Samozrejme, ze je to rekurzia. System kontroly, ktory kontroluje sam seba je rekurzivne zacykleny.

Ty predsa obhajujes diktaturu vacsiny. To je demokracia. A reprezentantom tej vacsiny priznavas zazracne schopnosti rekurzivnej samokontroly. Obhajujes netestovatelnu hypotezu.

1.Politik nie je u teba bezny clovek, pretoze mu priznavas vacsie prava ako beznemu cloveku. To ze kazdy ma teoreticku sancu sa politikom stat na tom vobec nic nemeni.

2. Tym mafianom to musis najprv dokazat. Ty chces beznych ludi ohrozovat nasilim bez dokazu, ze su mafiani.

Iracionalny v zmysle logiky a zdraveho rozumu. Iracionalny nepozna rozne "v zmysle...", ale to je stale ten isty nezmysel ako tvrdit, ze komunizmus, kapitalizmus, demokracia .... mozu byt naraz logicke systemy.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group