ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: Na slovo, pán šéfredaktor !
autor: jgalt
pridané: 07-03-2006 13:16


""Logicky spravny", to si myslis, ze je jedine zmysluplne kriterium? Logicky spravny, opakujem logicky, bol aj komunizmus, ak by totiz platili jeho predpoklady...to iste plati o libertarianizmie, to iste plati aj o demokracii atd."

Dnes si mi to naozaj ulahcil. Hned v prvej vete naproste nezmysly. Komunizmus ani demokracia nie su "logicky spravne systemy", pretoze nie su konzistentne. Obsahuju protiklady. Ale to by si musel byt schopny a ochotny logicky uvazovat, aby si to videl.
Komunizmus obsahuje napriklad pravo na socialnu rovnost a zaroven tvrdi, ze dodrzuje rovnost prav, co uz je konflikt sam o sebe, pretoze ludia maju rozne schopnosti vytvarat hodnoty a socialna rovnost ak sa vobec da dosiahnut, tak jedine potlacanim prav na majetok tych schopnejsich.
Demokracia zase pravo silnejsej vacsiny a tiez vyhlasuje, ze dodrzuje rovnost prav. Takisto konflikt.

Navyse z N navzajom si odporujucich systemov moze byt nanajvys jeden logicky konzistentny. Co uz samotne tvoje pochabe vyhlasenie vyvracia. Takze taras ako vzdy koniny, ktore s logikou nic spolocne nemaju.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group