ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: Na slovo, pán šéfredaktor !
autor: jgalt
pridané: 05-03-2006 22:05


Pravo na majetok nie je vymedzene pravom demokratickeho statu. To je slabomyselny rozporuplny kolektivisticky nonsens odporujuci logike. Pravo na majetok je dane schopnostou cloveka vytvarat nove veci bez pricinenia niekoho ineho. Komu inemu by mali patrit ako tvorcovi?

"Ale to nema s rovnopravnostou same o sebe nic."
Rovnopravny system teda nemusi byt logicky konzistentny system? Pozrimeze aku mudrost si zo seba opat vypotil. Tu predsa jasne dokazujes, ze tvoja neschopnost logicky rozmyslat sposobila tvoju neschopnost chapat, co je to rovnopravnost. To tvrdim od zaciatku.

A opat dokola ta tvoja demagogia. Ak niekto ostane v svoje rodnej krajine, kde aj ty zijes, tak mu tu demokraciu chces jednoznacne nanucovat. Akym pravom? Opat problemy s logikou?
Ja nechcem predsa inicializovat ziadne nasile, takze ziadnu anarchiu nikomu nemozem nanutit. Vymyslel si iba dalsiu kontraverznu hlupost, ktora ta za odmenu pohryzla rovno do zadku.
A dalsi logicky nezmysel: "co je absolutne nerealna poziadvka, iduca proti samotnemu zmyslu zastupitelskej demokracie". Nutnost zastupitelskej demokracie je predsa rozporuplna a netestovatelna hypoteza. A co ma spolocne s dokazom, ze ja vraj chcem vsetkym nanutit anarchiu? Ak sa nechcem zucastnovat zastupitelskej demokracie, tak chcem niekomu nieco nanucovat? Vies vobec, co slovo nanucovat znamena?

Kriterium rovnopravnost nenaplna zakon priznavajuci kazdemu clenovi spolocnosti pravo niekoho ovalit kyjakom. Presadenie takeho prava si predsa vyzdauje privilegium (porusenie rovnosti prav) inicializaciou nasilia stanovit, co je to pravo. Iba idiot tento rospor nevidi.

Charakteristika pre teba - neschopnost napisat dve vety, ktora by uz v sebe neobsahovali rozpory, generovanie slabomyselnych kontraverznych rekurzivnych schem, hlupost maskovana chrlenim mnozstva rozporuplneho, kompilovaneho a nezmyselneho textu vydavaneho za "argumenty", pozerske predstieranie vzdelanosti pomocou referencii na literaturu, ktorej zjavne vobec nerozumies. O urazkach a tupej arogancii uz ani nehovoriac.

Som rad, ze uznavas, ze nevies co je dokaz a takisto, ze si naposledy priznal, ze si hlupak. To su snad jedine dve pozitivne a pravdive odozvy, ktore sa ti podarili.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group