ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

Virtuálna realita
autor: Logos
pridané: 05-03-2006 14:01


Ako nezvaný hosť som z poslednej lavice ticho (občas v nemom úžase) sledoval vystúpenia protagonistov absurdného divadla, kde sa do vysnenej teokratickej ríše redaktorov PS, v ktorej "ľud pochopí, že slúžiť kráľovi prináša väčší osoh, ako podriaďovať sa rozhodnutiam inštitúcií, ktorým nikdy nebude patriť ich srdce", nedopatrením dostalo zopár ľudí z reálneho sveta. V tom bolo jadro zápletky. Reálnym základom virtuálnej reality je stredoveký skanzen, Vatikán, kde na území väčšieho golfového ihriska (0,44 kv. km) 921 trvalých obyvateľov a 101 cudzích žoldnierov s halapartňami neuveritelne vierohodne kopíruje život a myslenie ľudí dávno neexistujúceho sveta. Pápeži vydávajú bully a encykliky ako za starých čias a horliví redaktori PS v nich nachádzajú impulzy pre zdravý rozvoj svetovej ekonomiky, ako ho formulovali predovšetkým katolícki myslitelia. Imaginatívni redaktori si akiste vedia predstaviť, ako ekonomickí decision makers na summite G8 analyzujú jednotlivé tézy poslednej pápežskej encykliky (napr. Junichiro Koizumi s Angelou Merkelovou). V reálnom svete málokto disponuje takou predstavivosťou.

V skanzene však absentuje jedna veledôležitá inštitúcia, bez ktorej to nemôže správne fungovať - Svätá inkvizícia. Skonštatoval to aj bystrý pozorovateľ L. Krivošík: "Skoda, ze sme nemali v 19. storoci hranicu pre Karla Marxa. Jeho brada by dobre horela". Aj jeho redakčný kolega, P. Frišo, želie za touto inštitúciou a mučivo ho zžiera neistota vlastnej herézy: "Ak by inkvizicia oznacila akykolvelvek moj nazor za mylny tak by som ho odvolal a uznal svoj omyl, takze v rukach inkvizicie by som pobudol velmi rad". To nie sú názory, to je diagnóza. Chcem veriť, že Najvyšší súd SR by zakázal zrod lokálnej expozitúry Svätej inkvizície, tak ako to učinil v prípade Pospolitosti.

Tak ako náhodne som sem vstúpil, tak vedome a s úľavou na duši toto fórum opúšťam. Na Pravom spektre ale, paradoxne, počet návštevníkov stúpne. Doporučím tento link všetkým mojim známym. Keby som im rozprával, čo som tu videl, tak by mi určite neverili, aj keď ma považujú za celkom vierohodného človeka.

Celej redakcii želám pevného zdravia, najmä duševného;
Logos


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group