ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: Na slovo, pán šéfredaktor !
autor: D
pridané: 05-03-2006 12:31


"Kladies prekazky napr. ludskemu pravu na majetok."
Prave naopak, chranim pravo na majetok, pred mafianmi a dalsimi, ktori by si na neho v anarchii, kde je priestor pre sukromne nasilie, panuje bezpravie, robili zalusk.
"Preto ty musis dokazoavat"
Prave naopak, ako vidis. Tie mafie su prekazou v slobode a v tom, ako je v zakone vymedzene sukromne vlastnictvo. Na "ake pravo na vlastnictvo", sa odvolavas, pravo dane cim? Pravom demokratickeho statu, pravom zvykovym, pravom vytvorenym panovnikom/diktatorom, dane Robinzonom na pustom ostrove,
pravom "Toto je moje, aj hento je moje...ak to viem?...som mafian"

"Logicky spravny system musi byt konzistentny system."

Nechcel si nahodou napisat: Logicky konzistetny system je spravny? Ano je. Ale to nema s rovnopravnostou same o sebe nic.

"Nerozumies co su to rovne prava pre vsetkych, ak tvrdis, ze mozes nanutit demokraciu kazdemu."

Ja ju nikomu nenanucujem. Kazdy sa moze spokojne zobrat a odist, presne tak ako moze svoje akcie predat akcionar akciovky (povedzme) a stat sa akcionarom inej, zalozit si vlastnu. Nech sa paci.
Pretoze odvolavat sa mozem na to, ze ty chces vsetkym nanutit anarchiu, aj ked tvrdis, ze kto chce, nech funguje v ramci demokracie.(co je absolutne nerealna poziadvka, iduca proti samotnemu zmyslu zastupitelskej demokracie).

"Logika je iba jedna - ta ktora funguje, a o ktorej ty zjavne nemas najmensej potuchy."

Napr.? Ze kriterium rovnopravnost naplna zakon priznavajuci kazdemu clenovi spolocnosti pravo niekoho ovalit kyjakom, v com mi oponujes a tvrdis, ze to nie je naplnenim kriteria rovnopravnosti?
Nevies co je metafora? Metafora je napr. vlastnictvo sameho seba.

"Kludne si nazyvaj hlupost filozofickym pragmatizmom. Tvojemu nekoherentnemu blabolu o metaforach sa naozaj neda rozumiet a Hoppeho ani Rothbarda by som u teba nikdy nehladal, to nemaj strach."

Ano charakteristicke pre Teba...prazdne urazky, arogancia, hladakanie vlastneho "neomylneho" ega...ziadne argumenty. Mne tieto Tvoje postoje a sposob diskusie cosi pripominaju a dost ma to desi. Ale kedze si to zrejme nezazil...

"Este si sa zabudol ohradit proti tomu , ze nevies co je dokaz."
Dakujem, ze si mi to pripomenul, zabudol som.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group