ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: Na slovo, pán šéfredaktor !
autor: D
pridané: 05-03-2006 0:14


"testovatelna hypoteza"
Napr. ze anachokapitalizmus, pardon, vedie k totalite alebo obklukou spat cez demokracii ku kapitalizmu a slobode?
A preco by som mal dokazovat ja, je to spolocenska zmena, ktoru presadzujes Ty, mne je ukradnuta.
Kladiem prekazky nejakemu ludskemu konaniu, ktore nikomu neublizuje, ked hadzes dokazove bremeno na mna? Nebude ulizovat bezpravie, nektontrolovany priestor pre mafie, predavanie tvrdych drog detom atd.? No bude. Ako chces tuto "hypotezu testovat", inak ako ze jej vystavis nejaku spolocnost, alebo jej ju mam vystavit nebodaj ja? Sorry, ale to je posledna vec, po ktorej tuzim a posledna vec, v ktorej potrebujem experiment na to, aby som vedel, ake budu dosledky. Proti vytvoreniu rezervacie pre dobrovolnikov nemam nic, dokonca rad na nu prispejem.

"co su to prava a ich rovnost"
Zaujimave, napisal som Ti, ze rovnopravnost znamena priznanie tych istych prav vsetkym clenom nejakej spolocnosti. Znamena to podla Tebe este nieco viac?
Tvrdenie, ze "tomu nerozumiem" spociva v mojom nazore, ze rovnopravnost, ako kriterium kladene na zakony nestaci? Tebe staci. Stacilo, uz sa nechcem opakovat, jedine Francuzskym revolucionarom ale ziadnemu liberalovi.

"inicializaciou nasilia a obranou"
Obrana zrejme spociva v uvolneni ruk mafiam, umozneni svojvolne aplikovat nasilie kymkolvek a kedykolvek, bez nejakych zakonnych obmedzeni, monopolu donucovacej moci a "inicializacia nasilia", znamena potlacanie nasilia v sukromnych rukach, vynucovanie si riesenia konfliktov medzi jednotlivcami v systeme, kde ma kazdy jeden a len jeden hlas? Toto je to, co mam prijat? Mam prijat, ze....vojna je mier, sloboda je otroctvo...

A.d. Logika, ano, ale nie v podobe ranneho racionalizmu a logickeho pozitivizmu (ano, ktory rozhodne nepatri k najlepsim strankam liberalizmu, hoci v kontexte doby bol pochopitelny, hoci hned v zapati spochybneny)
Mozno vies, ze mam blizko k (filozofickemu) pragmatizmu, takze Tvoje ocakavania su zbytocne, takuto "logiku" u mna nehladaj - Robinzon a vlastnictvo sameho seba, ekonomicky determinizmus, vychodiska postavene na cloveku akeho boh mal stvorit a nie akeho ho stvoril, logicka konzistetnost dosahovana vdaka vnasaniu metafor...inak povedane, Hoppeho a Rothbarda u mna nenajdes a ak chces hladat nejaku logiku, tak v realnom svete a pre realnych ludi.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group