ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: tak trochu podvod
autor: B.Michalka
pridané: 04-03-2006 22:15


Nuž vidím, že bolo zatrúbené na ústup od témy a preto tú diskusiu nebudem naťahovať. Evidentne už netvrdíte, že liberálna ekonómia má katolícky pôvod, ale prichádzate s amorfnými a hmlistými frázami o dialógu, tolerancii a stavaní mostov, ktoré si môžem prečítať aj v SME a jemu podobných plátkoch. Chcel by som sa však ohradiť, ešte naposledy voči niektorým Vašim tvrdeniam v poslednom Vašom príspevku.
1. Ekonomické názory pápeža skutočne nie sú hlásané ex cathedra, ale to len opakujete to čo som Vám napísal. Alebo moje odpovede ani nečítate? Pápež hlása náuku celej Cirkvi a nie svoju. A že dnes veriaci katolík môže byť zastáncom hocičoho, to mi nemusíte hovoriť, to velmi dobre viem. Dnes môže byť veriaci katolík aj zastáncom potratov ako som mal možnosť vidieť. Aj Ďurkovský zo Slobody zvierat o sebe tvrdil, že je katolík.
2.Pápež libertarián - kto to tu tvrdil? Ani Vy nie a tobôž nie ja. Ale ukázalo sa, že nebol ani liberál (v ekonomii) ako ste sa snažili naznačiť, tak prečo zahmlievate?
3.Radíte Cirkvi čo má robiť. Vidím, že Vám na nej skutočne úprimne záleží. Predpokladám preto, že ste katolík, že?
4.Mnou vyzdvihnutý "D"? Čím som ho vyzdvihol? Tým, že som povedal, že už okomentoval Vaše komentáre k encyklikám a ja sa tým už nebudem zaoberať? Robíte si žarty? To sa skutočne nedá diskutovať na báze faktov a argumentov, ale takýmito trapnosťami, ako táto, alebo s tým Ficom? Veď nie sme v Site na Markíze. Dúfam.
5.Tradicionalisti sa izolujú od spoluveriacich? A nepletiete si náhodou tradicionalistov so sedisvakantistami, ktorí považujú pápežský stolec po II. vaticane za neobsadený? To mi len potvrdzuje moju domnienku, že Vaše vedomosti o Cirkvi sú velmi fragmentárne. Hnutia ako Una Voce, Bratstvo sv. Petra sú normálne pápežom povolené organizácie a najnovšie prebiehajú rokovania medzi Svätou stolicou a Bratstvom sv. Pia X. o normalizácii vsťahov. Myslíte si, že by rokovali s pápežom, o ktorom by si mysleli že de jure neexistuje a ktorého by neuznávali? Nájdite si ich webovú stránku v češtine a tam sa ľahko dozviete, že považujú súčasného pápeža za legitímneho. A ktorýže moji "kolegovia" Vám to hovorili o tých "tradicionalistoch" čo neuznávajú pápeža?
5.Štát nahradený poisťovacími agentúrami a fungovalo by to. - Nuž keď Vám ide len o fungovanie, tak fungovala aj Tretia Ríša, aj Juh USA za otrokárstva fungoval, aj Čína v súčasnosti funguje a aj kanibalské kmeńové spoločenstvá na Papui - Novej Guiney fungovali. Lenže ako fungovali. Vás nezaujíma nič iné ako funkčnosť? Podľa Vás je ľudská spololočnosť nejaký naprogramovateľný stroj, čo buď fubguje alebo nefunguje? Ja si myslím, že je skôr niečim organickým.
6.Odkedy prehral Vatikan spor so štátom, tak na vyvoj viac len reaguje a neformuje ho. - Ale p. Krivošík ešte včera ste boli presvedčený že katolicizmus formoval liberálnu ekonomiku (tú najžhavejšiu súčasnosť a realitu)a odrazu ste teraz presvedčený že vývoj neformuje? Tomu hovorím obrat o 180 stupňov.
7.Pomoc chudobným krajinám. - ide o to čo pod pomocou rozumel pápež a čo organizácie v ktorých sedia neoliberálny doktrinári ako MMF a pod. Predpokladám, že sa nechodia radiť do Vatikánu a že tam nesedí zas až tak veľa katolíkov. Skôr iných. Viete je rozdiel medzi pomocou ako si ju predstavovala matka Tereza a ako si ju predstavuje burzový maklér z New Yorku. A čo sa týka finančnej pomoci, ak máte na mysli práve tú, tak ak ma pamäť neklame, J.P.II. hovoril o oddľžení štátov, nie o nejakom zasielaní finančných obnosov na kontá. A o tom hovoria neo-liberáli čo najmenej, pretože by sa ukázalo, že tento úžernícko-hypotekárny pan-ekonomizmus založený na abstraktných finančných operáciach s číselkami a papierikmi, ktoré nie sú kryté ničím, je jednou z hlavných príčin tohoto marazmu. Druhou je rozpad kolónii, ktorý zhusta podporovali práve liberáli a treťou je nerešpektovanie rasových a kultúrnych diferencií v domnení, že všetci sme kvalitatívne a vývojovo na tej istej úrovni, čo je tiež myslím liberálna agenda. Pomoc zaostalým má byť otcovská -láskava, ale prísna a nie pomoc typu: ja som tvoj kamarát, požičiam ti na úrok, rozložím tvoju morálku liberalizmom, podporovaním sexuálnej neviazanosti (potom budem pokrytecky posielať prezervatívy, lebo aj to je byznis)a keď už z teba bude úplna voluntárna handra, tak budem viesť reči o tom, že lenivcov nebudem podporovať. Ale zaiste zhliadnete moje tvrdenia príliš patriarchálne-reakčnými. Je zaujímavé, že sú to vždy ekonómovia, ktorí kričia" nepomáhajte nám". Hlavne tí čo pracujú v nejakej mimovládnej organizácii a sú platení v dolároch. Nepochybujem, že tí skutočne pomoc nepotrebujú. Keď bude najhoršie, tak zmiznú ako všetci kozmopolitní pan-ekonomickí nomádi niekam ďaleko, kde majú svoje kontá. Lebo týto budovatelia žiarivých liberálnych zajtrajškov akosi nikdy nedôverujú tým ekonomikám, ktoré budujú, podobne ako kedysi súdruhovia. Veru: kde je poklad tvoj, tam je aj srdce tvoje. :)
Ospravedlňte ma, ale už ďalej diskutovať nebudem, pretože mám nejakú prácu. Napriek tomu, že s Vami nesúhlasím, bola táto diskusia pre mňa celkom príjemným rozptýlením. Ďakujem za trpezlivosť.
S pozdravom
B.M.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group