ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: reakcia
autor: jgalt
pridané: 04-03-2006 18:36


Mozno nepoznam katolicku dogmu, ale o liberalizme mam dost jasnu predstavu. Ten predstavuje volny trh vo vsetkych oblastiach spolocnosti a je neodskriepitelne, ze katolicka cirkev v realite volny trh nepraktizuje a ani nepraktizovala. Ako inak by mohla suhlasit s legalizaciou statneho - vynuteneho financovania cirkvi, ktore sa deje v mnohych statoch? Tieto neliberalne praktiky boli v cirkvi prinajmensom od stredoveku. Tak ak to jej dogma nedovoluje, jedine vysvetlenie moze byt, ze sama katolicka cirkev sa podla svojej dogmi nespravala a ani nesprava. Ako inak ako neliberalnu si mozno vysvetlit napriklad aj zmuvu s Vatikanom, ktora to neliberalne rabovanie zakotvuje v zakone?

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group