ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: je fajn
autor: Maroš Miliczki
e-mail: maroskom@zoznam.sk
pridané: 04-03-2006 1:25


Romco, najprv by si mohol definovať, čo pokladáš za kapitalizmus, pretože bez slobodného obchodu, by kapitalizmus nevznikol, takže ekonomický systém miest republík v Taliansku je možné považovať za kapitalizmus. Ak hovoríš o kapitalizme ako systéme, ktorý vznikol so sériovou výrobou, tak ten by nevznikol bez tohoto prvotného základu obchodu. Okrem toho, zaostávanie katolíckych štátov v tomto období nebolo spôsobené kresťanstvom ako náukov, ale tým, čo z kresťanstva urobili panovníci, feudáli a Cirkev. K tomuto veľkou mierou prispelo aj možnosť ľahkého zisku zo zámorských kolónií, čo prinieslo zníženú snahu v obchode i vo výrobe, keďže sa zbohatnúť dalo rýchlejšie iným, menej namáhavým spôsobom.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group