ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: tak trochu podvod
autor: D
pridané: 03-03-2006 20:37


"Ak vobec o nejakom ucelenom pohlade na ekonomiku v pripade starokonzervativcov mozno hovorit."

Ale mozno, len si treba vymedzit obdobie. Konzervativna strana mala program az do spojenia sa s unionistami po ekonomickej stranke pomerne jasny.

Tocquesville a Whig? Trochu nasilne, nie?
Inak kolko katolickych whigov poznas a aky ma zmysel ten privlastok, o com vypoveda, boli nejako organizovani, mali ine postoje ako ich kolegovia anglikani?
Hayek sa symbolicky ku "starym whigom" prihlasil, to je zname. Whigom ale byt nemohol, "stari" whigovia uz dozivali v Hayekovych casoch. Boli rozptileni medzi liberal party a konzervativnou stranou, kam sa cas z nich priclenili hlavne po rozporoch ohladom Irskeho sebaurcenia.
Politologia ich nevie zaradit ani ku konzervativizmu ani ku liberalizmu. Minimalne Tocquevilla a Hayeka v liberalnom tabore vidim. Proste ta Tvoja nalepka je ucelova a zbytocna. Ak sa ma niekto opyta, ci patrili k liberalizmu, ci ku nemu prispeli, tak nemam problem, ku liberalizmu prispeli obaja. A Tocqueville aj ku demokracii a prispel aj ku konzervativizmu(a jeho profilacii). Ako prispel ku konzervativizmu Hayek to uz necham tunajsim konzervativcom, ale pokial viem, tomuto oznaceniu sa branil vyraznejsie ako oznaceniu liberal.
Ktory libertarian ma rad intervenujuci stat? Okrem toho, ze sa ozyvali, ze Bush pumpuje peniaze svojim pocas posledneho dobrodruzstva v Iraku tak intervenciu vo vseobecnosti kategoricky odmietaju.

Hoppe a prakticka politika? Co napriklad?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group