ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

Weber a kapitalizmus
autor: Vnuk Maxa Webera
pridané: 03-03-2006 19:39


Mám malú poznámku k Maxovi Weberovi. Tiež si myslím, že jeho argumenty o vzťahu náboženstvo-kapitalizmus sú historicky neodôvodnené.

Rád by som len pripomenul, že podľa Webera sa ani do ázijských spoločností kapitalizmus vôbec nehodí a v dôsledku konfuciánskej filozofie, tam bude snaha o jeho zavedenie vždy neúspešná. Tento jeho záver sa vo svetle dnešného vývoja (hospodársky rast Číny) javí ako smiešny.

Niekto by mohol povedať, že komunistická vláda pôvodný konfuciánsky étos odstránila a tým odstránila aj zábrany podnikaniu. Ale nezabúdajme, že ešte väčší hospodársky úspech ako Čína, zaznamenali etnickí Číňania v iných ázijských, nekomunistických krajinách...

Takže Webera by som už neoprašoval.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group