ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: tak trochu podvod
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-03-2006 19:03


Pan Michalka, priznam sa, ze nie celkom vasmu prispevku rozumiem. Na ten Stefunkov clanok si spominam, kedysi dost davno som ho cital. Lenze nesmiete zabudat na jednu vec. Stefunko je libertarian a pre niektorych jeho kolegov je aj Hayek socialny demokrat a Friedman uz uplny socialista.

Takze ak si vy alebo Robert Fico myslite, ze CA obhajuje socialno-demokraticky pristup k ekonomike, tak si ju precitajte. Podla mna nic take nerobi. Asi tu tu encykliku uverejnime a predebatujeme si ju.

Stefunko nic o CA vo svojej knihe nepise. Sucasnostou katolicizmu sa nezaobera a nezaobera sa ani katolickou socialnou naukou.

To som si dovolil spomenut az ja. Ale je objektivnym faktom, ze papez pri tvorbe CA vychadzal zo skoly zo Salamanky, z rakuskej skoly ekonomie, z monetarizmu a zo skoly verejnej volby. Priznava to aj Novak v jednej svojej knihe. Inak, velku zasluhu na tvorbe CA mal teolog a jezuita Schasching, z Viedne.

Ja a Martin Hanus sme ho vypatrali a chceli sme si s nim dohodnut rozhovor. Najskor bol nadseny, ale je uz velmi stary a jeho zdravie je nalomene. Skoda, myslim, ze ten clovek by na vas urobil velky dojem. Ma naozaj format.

Rothbard nemal rad intervenujuci americky stat ani vo vnutrostatnej politike, ani v zahranicnej. Tieto jeho nazory su diskutabilne, ale aspon kompaktne. Zaujimave je, ze Rothbard mal velmi dobre vztahy so starokonzervativnymi americkymi politikmi ako boli John T. Flynn alebo Garet Garret. A spolupracoval aj s casopisom Chronicles. Takze nie celkom rozumiem tej snahe demonizovat rakusku skolu ekonomie zo strany katolickych tradicionalistov.

Ja si nemyslim, ze vy alebo Peter Friso nemate v mnohom pravdu, ale v ekonomike ste dost mimo. Ak vobec o nejakom ucelenom pohlade na ekonomiku v pripade starokonzervativcov mozno hovorit. Dokonca aj katolicka socialna nauka je velmi siroko interpretovatelna. A to je podla mna mudre. Kedze veriaci mozu mat rozne politicke preferencie.

Tu sa mi naozaj zdaju v praktickj politike pouzitelnejsie pristupy bud konzervativnejsich libertarianov, ako je Hoppe alebo katolickych whigov, Novaka, Tocquevilla, Hayeka, atd. Nezabudajte, ze o tom ake velke maju byt dane a ci ma byt doraz na zdanovani spotreby alebo prijmu, papez nic nehovori.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group