ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: katolici vs trh?
autor: D
pridané: 03-03-2006 12:57


To su zbytocne (nezmyselne) otazky v tejto suvislosti.
Jednoducho sa mu javil objekt ako chrobak. Mohol sa mu javit ako nieco ine, lenze on sa mu javil prave ako chrobak (A aj konal podla toho)
Keby sa mu javil napr. ako pes, uz by sa mu nejavil ako chrobak ;-) Cize v tom, ako sa nam veci javia sa mylit nemozeme.

"Znamena to, ze pravda bola ze to bol chrobak a nie klinec?"
Nie automaticky to to neznamena(ved to bolo uz pointov samotneho pribehu). Zistil, prave vtedy, ked sa mu prestal javit ako chrobak a zacal sa mi javit ako klinec, ze je to klinec.(a mozno je to nakoniec zavrtka v hmozdinke, mozno medzi zavrtkou a klincom vobec nerozlisuje, lebo to nepotrebuje ... mozno raz zisti v obchode ze potrebuje...)

"Bola pravdou jeho predstava alebo nieco ine?"

Predstava = to, ako sa nam veci javia? Lebo ak ano, tak medzi tym, co je len "predstavou" a tym, co je "skutocnostou" nedokazem rozlisovat, nejde o dve kategorie ale o to iste, len to inak nazyvame.

Ak vsak "predstava" znamena neistotu v tom, ci to, ako sa mi vec prave javi je dosatocne na rozlisenie medzi nejakou skupinou predmetov, podla toho ako mi hovori skusenost, ze sa javia a mozem len predpokladat na zaklade urcitych okolnosti, ze to je jeden konkretny z nich, tak potom zmysel rozlisovania medzi "predstavou o tom, co to je" resp. "o tom, co by to mohlo byt" a tym "co to je", vidim.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group