ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: katolici vs trh?
autor: clivia
pridané: 02-03-2006 19:31


2.cast
Musela som to prerusit, takze pokracujem az teraz.
Pytas sa, ci hovoris alebo nehovoris pravdu, ked tvrdis:
"pozeram sa na jablko, ktore pada zo stromu"
Musis si v prvom rade uvedomit a presvedcit sa o tom, co vlastne vidis. V prvom momente mas pochybnosti, je to naozaj jablko, co vidim? Nie je to nieco, co by som len chcel vidiet? Naozaj pada na zem? a pod.
Zo stavu pochybnosti sa pri dalsom premyslani dostanes trosku hlbsie a zacnes si v mysli vytvarat vlastne hypotezy na zaklade poznatkov, ktore mas k dispozicii. Tvoje hypotezy overovane experimentalne sa stanu teoriami. Ak sa mysel prikloni k daktorej teorii s vylucenim akehokolvek omylu,nepripusta, ze by aj opak mohol byt pravdou, je v i s t o t e.
Istota je taky suhlas rozumu s predlozenou pravdou, ktora vylucuje akukolvek moznost omylu. Istota sa stava nasim cielom. Nesmieme vsak zabudnut, ze pojem pravdy a pojem istoty nie je to iste. Istota je v poznavajucom subjekte, je to jeho vnutorny stav, teda nieco subjektivne. Pravda je vsak nieco objektivne - nieco mimo subjektu - medzi predmetom a poznavajucou schopnostou.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group