ISSN 1335-8715

01-06-2004   Ján Dinga   Slobodný trh   verzia pre tlač

Vzdelanie nie je pre verejné blaho

Na Slovensku sa pomaly stáva realitou to, o čom sa doteraz len hovorilo - spoplatnenie vysokoškolského štúdia. Ľavica sa usiluje postaviť problém tak, že dnes máme funkčné školstvo zadarmo a z ničoho nič bude spoplatnené. Ich dedukciou, ktorá vychádza z tohto mylného predpokladu, je, že mnoho študentov prestane študovať z dôvodu, že na to nebudú mať peniaze.

Reakcia na príspevok

Nespravne kladena otazka
autor: Zolo
pridané: 01-06-2004 17:21


Ze vzdelanie je pre verejne blaho sa (ci uz spravne, alebo nespravne) domnievaju od USA po Zimbabwe. V USA z dovodov, ze vidia kazdodenne vyhody vyprodukovane vzdelanymi ludmi. V Zimbabwe si dokazu najst suvislost medzi nevzdelanostou a nizkou zivotnou urovnou.

Inou otazkou je, ako financovat skolstvo. Ako ho financovat, aby dana spolocnost mala co najvyssie blaho z vystudovanych jednotlivcov. Ze jednotlivci maju individualne motivacie, a ze ich individualny prispevok je iba vedlasim produktom na veci nic nemeni. Odrazove zrkadlo bolo vedlajsim produktom pretekov F1, ale to neznamena, ze nie je uzitocne pre nas kazdodenny zivot.

Otazka vsak nie je toereticka, ako si ju kladie autor. Otazkou je, ako dosiahnut, aby kazdy nadany jednotlivec bez ohladu na motivaciu mal moznost sa dostat na studium o ktore ma zaujem. Vedlajsim produktom riesenia tejto otazky je, ze sukromni podnikatelia potrebuju vzdelanych zamestnancov a solventnych spotrebitelov. Na nevzdelanej chudobe sa neda zarobit.

Autor patri medzi vzdelanych ludi. Ale tak ako mnohi dalsi komemntatori nema sajnu o americkom vysokom skolstve. Budicek!!! V USA sukromne vysoke skolstvo neexistuje. Existuje iba zmiesane finacovane skolstvo. Od Harvardu po rovnako kvalitny Kalifornsky statny system - skoly sa spoliehaju na danove ulavy a priame granty od vlady vratane Pentagonu, DARPA a inych organizacii, ktore presne vidia, ze vzdelanie je verejne blaho. Inak za Clintona mala na starosti tie miliardy v podpore univerzitam absolventka Bratislavskej Techniky. Vystudovana za sociku a nikomu vo Washingtone to nevadilo. Nemalo by to vadit ani nam.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group