ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: schumpeter
autor: miso
webstránka: http://www.drotovan.blog.sme.sk
pridané: 02-03-2006 10:56


Po a k tomu P. Johnsonovi, cital som od neho viacero knih a kedze sa trochu vyznam v dejinach a cital som aj inych autorov, tak viem, ze Johnson( bude to asi tym, ze je to v prvom rade novinar co hlada pikosky) niekedy zamerne tvrdi veci, ktore nielen nemoze dokazat (v zmysle jedna pani povedala), ale casto sa a priori k problemu stavia nonkonformne a svojim sposobom revolucne, napriklad patri medzi slaby zlomok anglickych historikov, ktori oslavuju Olivera Cromwella (vid. Dejiny anglickeho naroda). Je pravna, ze jeho knihy sa pekne citaju (ked su napisane ako roman), ale ak je to Lukas jediny tvoj zdroj historickych faktov, tak je to bieda. Mimochodom s tym prirovnavanim Luthera k Leninovi, existuju ludia co prirovnavaju Busha k Hitlerovi a maju to podobne paralelne dolozene. Takze tolko k tomu.
Este raz opakujem, ze Pail Johnson je vhodny iba ako doplnkova a nie nostna literatura, urcite nie ako zdroj na vyvratenie nejakych tez a uz vobec nie Weberovho diela, mimochodom Lukas, cital si Protestantsku etiku a duch kapitalizmu? Nemyslis, ze protestanske krajiny ako USA, Velka Britania, Holandsko, Svedsko, Dansko, Novy Zeland, Australia, Kanada, Svajciarsko su na tom empiricky dokazatelne lepsie ako basty katolicizmu (Polsko, Francuzsko, Taliansko, krajiny Juznej Ameriky, Mexiko, Filipiny atd.)?
Co sa tyka inkvizicie, k tomu by som odporucal kapitolu Velky inkvizitor z knihy F.M. Dostojevskeho Bratia Karamazovovci, kde je beletristicky a tak ako to vedel len Dostojevskij ukazane, ze ak by do Spanielska pocas inkvizicie prisiel Kristus v ramci svopjho druheho prichodu, tak by bol automaticky poslany do zalara a odtial priamo na hranicu. Uvedenu kapitolu odporucam ako velmi dobry material na zamyslenie.
A konecne k Rothbardovi, ten sa riadil heslo Better red that Death a vsade vyhlasoval, ze tyrania zo strany federalnej vlady v USA je silnejsia ako v ZSSR, nehovoriac uz o jeho rozpravkach o tzv. ekonomike Robinsona Crusoe.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group