ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: katolici vs trh?
autor: clivia
pridané: 01-03-2006 22:06


"predstava" o objekte je v nasej mysli odhmotneny obraz dajakej veci. Je to zachytenie veci v jej podstatnych znakoch v tom, co ju robi, tym cim je a co ju odlisuje od vsetkych ostatnych.

Vezmime si na musku
pana Bartolomeja, ktory prave vstal od vecere a vracia sa do svojej pekarne.
-svab, najodpornejsi hmyz-vyuziva tmu, ludsku nepritomnost a rozlieza sa po stenach a keby sa to potom aspon drzalo, ale padne to rovno do kysnuteho cesta a po meste idu reci...
Och! Opatrne otvoril dvere a rozsvietil. Popadol pracovnu zasteru a hrdinskym rozmachom zautocil na toho najvacsieho. No div sa svete, chrobak sa ani nepohol. Zopakoval ranu druhy, treti krat... Svab stal ako zakliaty. Pri pohlade na takuto neustupnost zahorel hnevom a strhnuty pravym bojovym nadsenim bil zviera tak rychlo a tak silno ako vladal...
Zrazu zastal. Zastera sa mu vytrhla z ruky a zostala visiet na stene prebita klincom s velkou ciernou hlavou. Tak teda kliniec! ... Do smiechu mu nebolo. Bol nahnevany. Zvysujucu silu a sikovnost nasadil hned do opacneho kuta a so slastnym zadostucinenim pripravil o zivot posledneho zaostalca na uteku.

Tento pan mal predstavu o svabovi a to jasnu a rozlisenu. V prvom pripade sa vsak nezhodla so skutocnostou. V hneve a prenahlenosti pripisal klincu znaky, ktore prisluchali nenavidenemu hmyzu a tym sa dopustil omylu - logickej nepravdy. V druhom pripade sa mu svab, ktoreho mal v hlave, zhodoval s tym, ktoreho uvidel na stene. Mal radost z toho, ze dospel k logickej pravde.
Logicka pravda je teda zhoda pojmu, ktory mame o veci s vecou samou. Je to uvedomenie si, ze to co mame v predstave, nie je iba pomyselne bytie, jestvujuce len v nasej mysli, ale ze nieco podobne jestvuje i mimo nej - v skutocnosti.

Predstav o tom co je zhoda muzu byt na tisice, ale zhoda medzi rozumom a vecou je naozaj len jedna.

A jedna myslienka na dobru noc:
Pravda nesposobuje vo svete tolko dobra, kolko zla v nom sposobuje jej zdanie.
(La Rochefoucauld)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group