ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: katolici vs trh?
autor: clivia
pridané: 01-03-2006 13:49


Filozofia je veda - totiz iste, evidentne a usporiadane poznanie veci, ziskane pomocou rozumoveho dokazu z istych a evidentnych faktov. To teda nie je iba suhrn neistych domnienok, pochybnych spekulacii a od inych ludi prevzatych nedolozenych svedectiev. To znamena, ze poznanie pravdy z hladiska filozofie nemoze zahrnat siroke spektrum predstav, ako ty tvrdis. Ak tvrdime, ze filozofia je vedou univerzalnou, ale zuzime svoje rozumove videnie (poznavanie pravdy) len na urcitu vednu oblast, mozu nam uniknut dolezite pojmy, ktore su nevyhnutne na to, aby sme danu vec spoznali vo vsetkych jej suvislostiach. Zhoda medzi rozumom a vecou moze byt totiz len jedna, predstav na tisice.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group