ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: katolici vs trh?
autor: D
pridané: 01-03-2006 11:48


"Slovo socialis znamena druzny, spolocensky co sa mi zas nejde nejak moc dohromady pri spojeni s filozofiou."
Nemozes ku slovu filozofia pristupovat takto nasilnicky. Odvolavas sa na jeho povod, ale dnes znaci urcity obor a onen privlastok je jeho blizsie zameranie. Ale keby som velmi chcel tak by sa dalo hovorit najme o "laske k mudrosti v oblasti spolocenskych vztahov".

"Vyjde nam "spolocenska laska k mudrosti"."
Socio znamena - spojenec, priatel, kolega, prirduzeny - adjektivum socialis nieco ako vztah, previazanie medzi ludmi, zavislost jedneho od druheho.
Cize tych kvazi doslovnych prekladov a vyznamov by bola cela skala.

Filozofia je tak matkou ekonomie, ako sociologie, politiologie, psychologie ak nie matkou vsetkych vied, je tam siroky prienik s filozofiou vsade...a ked sa pozries spat od 19 teho storocia, tak ani jeden z kvazi vyprofilovanych disciplin nenajdes...mozeme sa zamerat na ucite stranky(spolocne) vtedajsej filozofie takych alebo onakych filozofov.

"Ja to chapem tak, ze filozofii ide o poznanie pravdy."
Uz len odpoved, co je pravda, je velkym a starym filozofickym problemom, takze "poznavanie pravdy" z hladiska filozofie moze zahrnat take siroke spektrum predstav...ja v nej vidim uzitok, vedec zhodu s realitou, teolog danost atd. atd.
Pravdu hlada kazdy vedny odbor, ale ked sa opytas, co vlastne hlada ako hovori, ze hlada pravdu, tak dostanes rovnako pestru skalu odpovedi ako najdes vo filozofii ;-) mozno prevazi dnes ta zhoda s realitou...
No a este to spojenie socialny zivot - dovolim si povedat, ze ten zastresuju vsetky spolocenske vedy a dokonca z casti aj tie prirodne.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group