ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: katolici vs trh?
autor: clivia
pridané: 01-03-2006 10:31


Slovo socialis znamena druzny, spolocensky co sa mi zas nejde nejak moc dohromady pri spojeni s filozofiou. Vyjde nam "spolocenska laska k mudrosti". Vies D-cko, ja si zase myslim, ze filozofia je len jedna a deli sa na logiku, metafyziku a etiku. Ja to chapem tak, ze filozofii ide o poznanie pravdy. Ked "socialnej filozofii" moze ist o vyskum a presadzovanie nejakych "noriem", podla, ktorych by sa mal rozvijat spolocensky zivot, zavana to ideologiou a nie filozofiou.

Socialna filozofia je casto teoretickou reflexiou moznosti lepsieho sveta, to potom naozaj znamena, ze je to skor utopia alebo ideologia, ale v ziadnom pripade filozofia. Filozofia je veda univerzalna, skumanim socialneho zivota sa zaobera sociologia.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group