ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: katolici vs trh?
autor: Jan Gonda
e-mail: janygonda@recesia.sk
webstránka: http://www.recesia.sk
pridané: 01-03-2006 8:49


Dik, ze si ma zaskocil, pozeram, ze tu na fore si najaktivnejsi prispievatel:) no, ja si to casovo a ani pristupom k internetu dovolit nemozem

Ale ak by chcel vymedzit predmet "skumania" socialnej filozofie, bola by to asi niekolko stranova esej.
Bolo by este dobre spomenut Comteho, otca sociologie (a vraj aj modernej socialnej filozofie, aj ked rydzo pozitivistickej), alebo aj take vymedzenie vztahov s inymi "vedami" ako etika (prakticka filozofia), politicka filozofia, filozofia prava, atd. Podla mna nema socialna filozofia ani daleko od socialnej, resp. filozofickej antropologie- ten predmet ma ale az tak neoslovil. Len skoda, ze socialnu filozofiu ma ucil lavicovy liberal:) Ach, ten jeho ospevovany homosexual Foucalt... Ked som mu pisal esej o spolocnosti, ktoru udrzuje pri duchovnej a materialnej prosperite krestanska moralka a trh, tak som sa v diskusii o praci dozvedel, ze bol v strajkovom vybore proti Froncovi, no bodaj ho:) ale co uz, metody psychologickeho vyskumu som mal s Luksikom, ktory pracuje pre Spolocnosť pre planovane rodičovstvo (pro-choice)... Zhodou okolnosti som k nemu ani na zaverecnu skusku nesiel:)

Ad Vztah spolocnosti a prirody - dobrovolnost v spolocnosti a nevyhnutnost v prirode - prvy rozpitvany problem socialnej filozofie


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group