ISSN 1335-8715

24-02-2006   Mária Nemcová   Komentáre   verzia pre tlač

Bielorusko medzi nami

21. február 2006, Minsk – bieloruská KGB previedla masové zatýkanie mladých občianskych aktivistov: „Enira Bronitskaya, Nikolay Astreiko, Timofey Dranchuk, Aleksandr Shalaiko have not been released.“ Toto sú úvodné vety e-mailu, ktorý som dostala. V tomto e-maili ma poprosil môj bieloruský kamarát, tiež občiansky aktivista, aby som šírila informáciu o náraste represálií voči bieloruskej opozícii pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Prosí ma, aby sme vyjadrili SOLIDARITU...aby sa Bielorusko dostalo medzi nás...

Reakcia na príspevok

RE: A teraz vazne
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-03-2006 2:58


Katarina, k tomu sudnictvu. Adam Smith si este pamatal konkurujuce si sudy v Anglicku. Tvrdil, ze za vysoku kvalitu anglickeho sudnictva mohla prave tato konkurencia.

Nejde o to, aby bol stat z poskytovania spravodlivosti uplne vynaty, ale aby sa dnesnym statnym sudom vytvorila konkurencia. Potencial takejto konkurencie som si uvedomil, ked som cital jednu dost dlhu analyzu o nemeckej pravnej firme, ktora poskytuje rozhodcovske a mediacne sluzby.

Je to velmi zaujimave, najma pokial ide o dopady na kulturu sporu. Mozno o tom napisem viac. Kazdopadne, v Nemeckou je realitou nielen moznost vytvarat (v istych mantineloch) sukromne alternativy sudom, ale aj ciastocne sukromne vazenia:

http://magazin.station.zoznam.sk/servlet/Satellite?pagename=CMS_Page&childpagename=Magazin/CMS_Container&c=Page&cid=1118753701921&aid=1132144470388&rid=1124791349575&pi=...

S pravom kazdopadne nieco robit treba. O tom hayekovci ani stefunkovci nic nepisu, lebo su to vacsinou ekonomovia. Ale experimentom je prave sucastne pozitivisticke pravo, tvorene nasimi vladcami. Pritom stat spravodlivost nevytvara, stat ju nici. To si uvedomujem stale viac a viac.

Treba hladat cesty pre navrat k zvykovemu pravu a k iusnaturalizmu. A treba dosledne prehodnotit ustavne institucie modernej liberalnej demokracie. Tie dnesne existuju uz dvesto rokov a pomaly sa ukazuju ako zastarale.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group