ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: Katolici a trh
autor: D
pridané: 01-03-2006 0:55


Rozmyslam, ci "to" davam do protikladu. Do kategorickeho urcite nie, lebo tak ako sa moze najst osvieteny panovnik(nacuvajuci ludu :-)), moze sa najst aj spolocnost zastresena demokraciou, ktora dospeje k tyranii. Ale z praxe sa skor naplna stary Madisonov argument v prospech demokracie resp. republiky v zmysle, ze existuje velke mnozstvo roznych protichodnych zaujmov a len zriedka sa najde taky, ktory povedie k takej organizacii vacsiny, takemu kategorickemu vycleneniu mensiny, ktore by sa pretavilo do tyranie(a bola poslapania v Madisonovskom zmysle republika a demokracia). Navyse caste volby znamenaju motivaciu vladnucich udrzat si priazen ovladanych a hladat kompromisy, ktore zladia co najvacsiu skupinu casto protichodnych zaujmov.(samozrejme, su aj take kategoricke, ktore ma asi kazda strana, ale do velkej miery to plati) V pripade vlady osvietenych ich ziadna motivacia, ak zabudneme na filantropiu a strach o vlastny zivot/moc nebude motivovat pocuvat ovladanych.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group