ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: Katolici a trh
autor: D
pridané: 01-03-2006 0:22


Kludne si to mozeme ilustrovat na Anglicku, aj ked su tam iste specifika oproti strednej europe, na Uhorsko si uprimne komplexne netrufam.

"A mozno je to len moj dojem , ale pri tejto diskusii sa malokto dokaze odtrhnut zo sveta mobilov, internetu, medii, a skusit sa divat pohladom cloveka vtedajsej doby , jeho vedomosti, moznosti, skusenosti ..."
Jasne, snazim sa to vidiet v tomto kontexte. Iste, keby vladli panovnici len mocou, nikdy by sa ich vlady neudrzali tak dlho, to je uplne jednoznacne. Bola tam silna "viera" v danost feudalizmu, moci aristokrata. Tam kde to tak nebolo, z historickych dovodov, tam bola cesta ku slobe rychlejsia a priamociarejsia a stala sa inspriraciou pre cely svet.(Anglicko)
Ale najprv bolo potrebne, ak mal nastat vyrazny posun, spochybnit onu vieru "v danost". Jednym z klucovych osobnosti v Anglicku bol Locke. Podobne sa to, zial nie s takym stastnym smerovanim da ukazat na Francuzsku. Spojene staty boli o niecom inom.
Potom este priklady ako Svajciarsko,Holandsko a Flandersko.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group