ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: Fuha
autor: D
pridané: 28-02-2006 22:19


Urcite. Keby fungoval trh, vzduch a vzduch by si niekto mohol kupit a stanovil by cenu za vypustanie exhalatov tak, aby sa to stalo drahym. Firmy by musela hladat sposob ako zefektivnit, lebo ta cena za exhalaty by sa premietala do ceny produktov. Bola by to aj vec konkurencie. Vlastnici vzduchu by sa predbiehali v tom, kto by dosiahol lepsiu cistotu vzduchu, lebo ludia by boli ochotni zan viac platit. Tam kde by bol vzduch spinavy, tam by ludia zit nechceli. Mozno by aj sabotovali vyrobky z takej oblasti, lebo by boli "nezdrave".
Alebo by sa o extrenality postarali sukromne policie, lebo by neboli viazane, tak ako statna policia platnymi zakonmi a ludia by sa mohli lepsie branit. Zvlacovali by poskodzovatela svojho zdravia.
Urobil som vo svojej uvahe Brano nejaku chybu ;-)?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group