ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: Logicky omyl
autor: D
pridané: 28-02-2006 21:54


To co nazyvas subjektivnou hodnotou je vymenna hodnota tovarov, cize cema.(ako sa jeden vymiena za druhy) Skutocnu subjektivnu hodnotu predstavuje len tzv. uzitkova hodnota tovarov.(obe si Marx uvedomoval, v tomto jeho omyl nespocival) To ako clovek vnima uzitkovu hodnotu formuje dopyt a to za akych okolnosti "sa k nej najde" ponuka nie je len obrazom subjektivneho nazoru predavajuceho, ale aj objektivnych vychodisk, ci uz danych konkurenciou alebo vzacnostou. Proces formovania ceny nie je len obrazom "subjektivneho pohladu na hodnotu".
To co "vymyslel" Ricardo je len sposob ako objektivne vyjadrit hodnotu, je to jeden z moznych pohladov. Mozes ju merat v kilogramoch, velkostou a ja neviem este cim. Tvrdit, ze je to "nespravne" je nezmysel. Nevylucuje sa to s existenciou subjektivneho pohladu na hodnotu ani vymennu hodnotu. Da sa vsak zapochybovat o uzitocnosti takehoto pohladu. Dalsia vec je Marxova interpretacia(aj v darwinistickom kontexte) a moralne naroky, ktore z nej odvodil. Proste urobil v mnohych smeroch nezmyselnu resp. ucelovu interprataciu.
Ale spat k Ricardovi. Treba si uvedomit merkantilizmus, ktory este v Ricardovej dobe bol stale velmi silnym prudom v ekonomickom mysleni(stali za nim aj plytke zaujmy). Ten vyznam jeho pohladu na hodnotu spociva aj v tom, ze inak ako produktivitou prace alebo narastom poctu pracujucich resp. predlzenim doby prace k narastu bohatstva nedochadza.
"Na zaklade toho objavil", ze ak sa rozviazu ruky kapitalu aby sa alokoval tam, kde sa dosahuje navyssia produktivita tak sa dosiahne celkovo vyssie bohatstvo.(lebo sa pri zapojeni takeho isteho mnozstva pracovnej sily dosahuje vyssia produktivita prace, to je o tych bananoch pestovanych na gerlachu)
Narast mnozstva zlata v pokladnici, ako sa verilo bohatstvo znamena len vtedy, pokym sa da vymenit za urcite mnozstvo tovarov a sluzieb a len tolko bohatstva kolko tovarov a sluzieb sa da za ne kupit. To si uz uvedomoval Smith(hovori o tom napriklad tam, kde rozobera moc, ktoru peniaze davaju).
Ale nechce sa mi pokracovat. Fuj hlupak Ricardo, mnam Menger.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2025 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group