ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: Par veci
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 28-02-2006 16:33


> napisat ze "de iure" boli katolici vsetci znamena 1.
> nevediet co znamena de iure, alebo 2.nevediet o com
> hovori
Mal som to dat do uvodzoviek, potom by si to mozno pochopil. Myslel som tym, ze v stredoveku o sebe nemohol nikto jednoducho len tak prehlasit, ze nie je katolik, a bolo to tym problematickejsie, cim vacsie moznosti na ovplyvnenie ostatnych mal (niekto, kto chcel vydat knihu, to mal tazsie ako niekto, kto pestoval psenicu).

Spravim absurdnu analogiu: vyse 90% vaznov su zlocinci (nechajme rezervu pre nevinnych), ergo vazenia produkuju zlocincov. V skutocnosti je to naopak: tak vela je ich tam preto, lebo tam ich po odsudeni supnu. Podobne to je kludne mozne aj so scholastikmi: ked chcel niekto vyprodukovat filozoficke dielo, ako katolik mal na to omnoho lepsie prostriedky ako nekatolik (a pracovnik cirkvi nemusel zhanat obzivu a byvanie). Nemusi to znamenat, ze svoju vieru predstieral, ale neznamena to ani, ze katolicizmus produkuje scholastikov. Mozno vtedy bolo kriticke hodnotenie jednoducho "v mode".

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group