ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: katolici vs trh?
autor: palo
pridané: 28-02-2006 14:19


Trocha OT - ale vztah nabozenstvo-veda je fakt zaujimavy.

Rimania prevzali grecke nabozenstvo, grecku kulturu, len veda ich moc nezaujimala - ta sa stale rozvijala len v helenskej casti. Suvislost nabozenstvo-veda =0.
Potom zapadna cast upadla do doby temna, ale vychodna - grecka - prezila skoro dalsie tisicrocie. Lenze veda tam prestala existovat dokonale. Vtedy teda krestanstvo rozvoju (ci dokonca existencii) vedy nesvedcilo. Esteze prisli Arabi, prevzali z Grecka a Indie co sa dalo a rozvinuli to (vtedy vymysleli algebru - alkaidu si nechali na neskor).

Je islam naozaj o tolko otvorenejsi poznaniu nez krestanstvo? Dnes sotva. Asi to znamena, ze otazka nema zmysel. Bez Arabov by sme ale nemali nic - nastastie sa stare grecke a nove arabske myslienky dostali na zapad, ked sa zacal trocha otvarat, prv nez arabsky svet zacal upadat.

Btw velmi sa mi pacila reakcia jedneho muftiho na palenie danskych velvyslanectiev, ked sa ho spytali, ci Arabi niekedy prijmu za svoje myslienky zapadu. Povedal ze dufa, ze casom si Arabi uvedomia, ze to su ich vlastne myslienky.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group