ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: reakcia
autor: jgalt
pridané: 28-02-2006 14:17


To ze ty nevidis zjavne rozpory, to este vobec neznamena, ze neexistuju. Ak niekto prijme katolicku dogmu v celej jej podobe, tak nema najmensiu sancu byt liberalom. Podobne ako ty ak si schopny tvrdit, ze mozes pouzit demokraciu na nasilnu konfiskaciu majetku nemozes byt privrzenec volneho trhu. Ja mam pravo ostat aj vo vnutri hranic bez toho aby si mi nieco nanucoval. Preco by som ho nemal mat? Neotacaj to opat demagogicky a neklam. Ty chces nieco nasilim po mne ako prvy - napriklad moje peniaze. Ja po tebe nechcem vobec nic.

Demokraciu musis predsa stale nasilim presadzovat, lebo keby si s tym prestal, tak by uplne prirodzene zanikla. A opat tvoja typicka demagogia o tom, ze vraj sa demokracia testuje. Ja predsa nehovorim o testovani demokracie, ale o tvojej dogme, ze bez nej by nastala katastrofa podobne ako si Mayovia mysleli ze bez ludskych obeti by nevyslo slnko. To nedokazes testovat, ale neustale prekrucas tento problem na testovanie demokracie. Co sa tyka podobnosti s komunizmom, je jasne kto chce pouzivat nasilie na konfiskaciu majetku. Anarchojapitalisti to urcite nie su, ale ty ano. AK nemoze byt "presadzovany", ten vznikne prirodzene tam, ked sa prave nepresadzuje inicializacia nasilia. Ten moze byt iba braneny. Ale to by si musel najprv rozumiet aky je v tom rozdiel.

Mas predsa blizko ku komunizmu v tom, ze chces inicializovat nasilie proti ludom, ktori ziadne nasilie neinicializovali za ucelom konfiskacie a prerozdelovania ich majetku. Chces to vari popriet?

Ano taky neskutocny nezmysel si napisal. To perfektne suhlasi.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group