ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

Katolici a trh
autor: clivia
pridané: 28-02-2006 10:22


Ak si niekto dovoli tvrdit, ze kapitalizmus je produktom akehokolvek nabozenstva a ako priklad uvadza existenciu ranych centier kapitalizmu v Taliansku a Flamsku okolo roku 1100 tak si dovolim ja tvrdit, ze je to hrube zavadzanie. Nebola to cirkev, ale chytri talianski kupci mozno katolici, ale nie katolicke nabozenstvo ako take), ktori mali hlavnu zasluhu na tom, ze sa mesta ako Florencia a Benatky zacali rozvijat a polozili zaklady pre renesanciu, svetlu epochu, ktora vzisla zo stredovekeho temna s jej pokrokom v umeni, vede a nie menej v obchodnych vztahoch a bankovnictve. Doteraz pouzivame talianske slova z tohoto casu, ktore ukazuju velky vyznam tejto epochy pre rozvoj slobodneho podnikania a slobodneho obchodu. Firma, konto, porto, pari, avista,saldo, kredit, kassa su len niektore na ukazku. Podvojne talianske uctovnictvo je dolezitym ekonomickym vynalezom tohto obdobia, ktore este dnes pomaha ci sukromnym osobam alebo podnikom sledovat svoje peniaze. Nabozenstvo v tom obdobi bolo brzdou pokroku. Liberalna ekonomia podla mna nema povod v ziadnom nabozenstve.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group