ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: reakcia
autor: D
pridané: 28-02-2006 7:07


Ja medzi prihlasenim sa ku katolickej vierouke a liberalizmom nutny antagonoznizmus nevidim. Vidim urcity historicky, ale ten sa neda zovseobecnit na dnesok a donekonecna nim argumentovat.

"Ta vzajomne sa vylucujuca kombinacia demokracie a kapitalizmu, ktoru chces kazdemu socialnoinzinierskym sposobom nanutit dava asi taky zmysel ako ked sa katolici povazuju za vynalezcov ekonomickeho liberalizmu a zaroven obhajuju dane vyberane na cirkev."
(realny) Kapitalizmus bez (realnej) demokracie na tejto planete existoval len tam a to s este vacsimi zlyhaniami, kde bola nejaka forma diktatury a bola v tomto zmysle osvietena. To je tam boli poslapane dalsie aspekty liberalnych narokov na slobodu azda netreba ani zdoraznovat. Nanutit Ti nechce nikto nic, hranice su totiz otvorene. Ty si cosi chces vynutit. Chces zrusit system, ktory je funkcny pokym sa tyka vsetkych a vsetci su mu podriadeny a na ktory mas rovnaky dosah ako ktokolvek iny.

"Myslel som prave katolikov, sarlatanov a samozrejme aj komunistov, nie konzervativcov, ktorych mi pripominas svojim dogmatickym myslenim a nasilnym presadzovanim netestovatelnych hypotez."

Ja som myslel, ze demokracia je uz davno presadena. "Netestovatelnymi hypotezami" si nazyval moje odmietanie anarchokapitalisitickych predstav doteraz, takze nechapem, ako ich mozem "nasilim presadzovat". Je zaujimave, ze ten, co presadzuje utopie velmi podobne komunizmu a som to ochotny ostatne dokazat, vola po tom, co ho na to upozornuje, ze "presadzuje netestovatelne hypotezy". Nuz moderna demokracia sa rozdiel od anachrokapitalizmu sa testuje uz dve storocia. Anarchokapitalizmus sa netestuje nikde a ani sa nemoze, pretoze neexistoval a nebude existovat, tak ako komunizmus, na tejto planete zrejme ani sekundu, pretoze predpoklada ludi aki nikdy neboli, nie su a ani nebudu. Presadzovanie anarchie na akejsi predstave kapitalizmu, ktory moze fungovat mimo jasne pravidla, ktore sa nejako vynucuju(a je jedno ci demokraticky alebo cez nejaku formu osvietenej diktatury) je krasnym prejavom socialneho inzinierstva, presne v rovnakom zmysle v akom hovorime o komunizme.
Ale v com mam akoze ja blizko ku komunizmu, to si
necham rad vysvetlit.(hovorime o vedeckom komunnizme,ktory maluje raj na zemi)

a napisal som toto, tak cituj cele ked uz...

"Az taka liberalna, ze sa priblizila Rothbardom a Hoppem az ku komunizmu, jeho ekonomickemu determinizmu a utopizmu."


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group