ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

vnuk, ďurica a big lebowski
autor: andrej pagáč
pridané: 28-02-2006 6:58


Prvý dojem, ktorý som mal po prečítaní článku bol, že s týmto spôsobom uvažovania som sa už niekde stretol. Potom mi to došlo - podobne argumentujú slovenskí vierozvestovia Vnuk a Ďurica, či už pri dokazovaní existencie úplne prvého autentického Slováka na našom území, alebo pri obrane Slovenského štátu pred komunistickým SNP. Ale až následná diskusia ma skutočne nemilo prekvapila. Vlastne ešte niečo mi to pripomína. Postavu Waltera z filmu Big Lebowski, ktorý pri každej príležitosti, bez ohľadu na súvislosti rozhovoru, spomína vojnu vo Vietname. Žiaľ, pán Krivošík, Vaším Vietnamom je katolicizmus. To s akou nekritickosťou sa Vy naň pozeráte, je úžasné.
Áno, článok bol (lepšie povedané mal byť) o inom. O knižke, ktorú som osobne zatiaľ nečítal. Ale prečo preboha tam musíte pchať dôkazy o tom, za aké všetky možné dobrodenia máme byť vďačný cirvi?! A následne úplne nekompetentne a opäť nekriticky obhjujete úlohu cirkvi v stredoveku. To si vážne myslíte, že inkvizícia bola vlastne obranou štátu a rodiny pred rozpadom? Ako ohrozovali štát a rodinu takí katari alebo husiti?

Ako som uviedol vyššie, som z toho sklamaný. Verím, že o pravicové hodnoty sa oplatí usilovať, a to že Vy to robíte na stránkach PS si vážim. Nerozumiem prečo to celé potom takto dehonestujete, najmä ak musíte vedieť, že Vaši čitatelia nie sú žiadni tupí magori (v porovnaní s takým Novým slovom, kde sa zožerie pomaly všetko).

Ináč len tak ma napadá jeden naozaj skvelý príspevok katolíckej cirvi k podnikaniu - predávanie odpustkov. Ale možnože vyhrabete z histórie nejakého kňaza, ktorý teoreticky formuloval problematiku odpustkov ako subjektívny vzťah ponuky a dopytu :-).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group