ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

cas vratit sa na zem
autor: Lukas Krivosik
pridané: 28-02-2006 1:45


Pani, je cas vratit sa na zem, preco od protinabozenskej paranoje!

Tento clanok je pochvalnou recenziou knihy, ktora vyzdvihuje ludsku slobodu. Pricom autor v nej poukazuje na metodologicke pozadie tejto skoly. A tieto metodologicke vychodiska su proste v scholastike. Ci sa vam to paci alebo nie.

Katolici maju svoju tradiciu liberalizmu, rovnako ako maju svoju tradiciu neslobody, antisemitizmu (pricom narozdiel od D-eckovych nezmyslov nacisticky antisemitizmus nebol postaveny na tom krestanskom, ale naopak na pseudovedeckom zaklade), ale aj socializmu, konzervativizmu, a tak dalej.

Tento clanok sa toci okolo slobody a okolo slobody sa toci aj Stefunkova kniha. Odporucam kupit a precitat si ju. Je to jedna z tych prelomovych knih, ktore otvaraju oci.

Pretoze to, ako metodologia rakuskej skoly naraza na metodologiu (neo)klasickej metodologie je ovela zaujimavejsie ako to, kolko kacirov bolo upalenych, ked tieto vychodiska vznikli.

Ale mozno tu len niekto ma potrebu odvadzat pozornost od faktu, ze moderna ekonomia hlavneho prudu je naha a preto zbytocne odvadza debatu prec do stredoveku.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group