ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: reakcia
autor: D
pridané: 27-02-2006 23:21


"ze demokracia a kolektivisticke nasilie su nevyhnune"

Nevyhnutna - demokracia nie je - to nikde netvrdim. Ak by som to chcel tvrdit, tak by som mysel zatvorit oci pred pocetnymi diktaturami. Nie, demokraciu a kapitalizmus povazujem za nejlepsiu kombinaciu politickeho a ekonomickeho systemu, s najlepsimi dosledkami pre slobodu a blahobyt, aku sme doteraz objavili. Komunizmus, anrchizmus a anarchokapitalizmus za najkrajsie utopie ale len potial, pokial sa nehlada cesta na ich zavadzanie a len sa caka pokojne na ich prichod.
Co sa tyka kolektivizmu, tak ten pripomina predstava, ako sa ludia slobodne zorganizuju aby vymietli z ulic mafiu, spravodlivo sudili bez toho, aby vytvorili ekvivalent modernej demokracie hoci na nizsej urovni.
Ako to vyzera potom v praxi? Ludove sudy v povojnovom ceskoslovensku po nastupe komunistov?
Na liberala sa hrat nemusim, citim sa byt liberalom a nemusim ani palit tri a pol starocia obhajoby verejnych statkov pri zabezpecovani slobody a vychodisk pre slobodny trh klasickymi liberalmi. Nemusim zacinat rozpravat liberalny pribeh pri Mengerovi a nejako zahadne sa od jeho a Heyeka dopracovat logickym pozitivistom Hoppemu a Rothbardovi, aspon pokial ide o "prirodzene prava".

"To tvoje pompezne mudrovanie sa mi tiez strasne paci."
Verim, preto tak vecne nanho reagujes.

"mas s katolikmi hodne spolocnych crt."
Skor s konzervativcami a ak opomeniem v sucastnosti tu mensinu, ktora smuti stale za feudalizmom, urcite najdeme spolocnu rec pri obhajobe demokracie a priestoru ktory vytvara pre slobodu, aj ked urcite nie bez vyhrad. Tie rozdiely, ktore sa mozno vcera javili ako zasadne sa pri pohlade na to, co ziadaju anarchokapitalisti resp. na mozne dosledky toto, keby to nebodaj presadili, tak ako komunisti, zdaju mozno az malicherne. Dnesny konzervativizmus absorboval vela z liberalneho myslenia, o tom niet pochyb. Ale co si z neho osvojil Hoppe a Rothbard najma v oblasti hladania praktickych rieseni, citliveho pristupu k spolocenskej realite, mi unika.

"Ze sa Hoppe stal komunistom to som naozaj nevedel.:-)"
O tom neviem ani ja, kde si to cital?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group