ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: nieco o svatej cirkvi a jej inkvizicii
autor: D
pridané: 27-02-2006 22:40


Tomas nenamahaj sa. Ja som sa tu uz pokusal velakrat ukazat, v com spocivaju korene antisemitizmu, na ktorom staval fasizmus a este viac klerikalny slovensky stat. Odpor voci kapitalizmu z katolickej pody si odmniesli najviac zidia, v nich totis nasli jeho zdroj, zdroj hamiznosti a zdieracstva. Nic to, ze ich ekonomicky uspech vyplinul prave z ich segregacie. Nabozensky rozmer antisemtizmu doplnil tento antiliberalny. Cteni "krestania"(ludia hladajuci oporu vo svoju nenavist pripadne plytke zaujmy u cirkvy) sa stali znarodnovatelmi zidovskeho majetku, poslielali ich na smrt do koncentraku a hodnu chvilu na to prijali zakon ktory tento "odsun" legitimizoval na zaklade prislusnosti k nabozenstvu uplne otvorene.O druhu fazu znarodnovania predstavovali komunisti. A tiez si este pozicali nieco z onej zakorenenej nenavisit a predsudkov voci zidom, vtedy stale prezivajucej v povedomi mnohych.
A KDH sa hrdo a otvorene hlasilo k SLS, napriek tomu, ze antisemtisticky a totalitaristicky rozmer z nej bolo citit uz davno pred vojnou, ale priestor rovninut ich bol tlmeny demokraciou. Priestor tomu dal az Hitler.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group