ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: a co chicagska skola?
autor: andrej
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 27-02-2006 16:11


Po tých múdrych nekatolíkoch sa nám z tých čias zachovalo málo, čo je použiteľné aj dnes. Nehľadaj bezprostrednú súvislosť tam, kde nie je, na pravidlá slobodného trhu moholo vo vhodnej intelektuálnej klíme prísť hoc aj čínsky budhista. Neprišiel na ne, z prozaického dôvodu, že len vo vtedajšom kresťanskom svete na to boli podmienky (to je všeobecné tvrdenie a pochopiteľne neplatí bezvýhradne)

"ja si skor myslim, ze pre rozvoj slobodneho trhu urobili protestanti, alebo ini odporcovia rimskej cirkvi viac ako katolici.... renesancia, severne taliansko, holandsko, belgicko, svajciarsko, nemecko atd atd..."

Ako som spomenul tento spor nemá v podstate zmysel, podstatné je, že sa podarilo vyvinúť efektívny systém ale..
Renesancia - najväčšie diela renesancie (pri všetkej úcte voči flámskym pamiatkam) sa nachádzajú v Taliansku. Tieto diela bolo potrebné z niečoho financovať, zo zdrojov vtedajších elít, žijúcich pod katolíkmi.

Ako sa to píše v článku, morálnosť a prípustnosť úroku ekonomicky dokázal žiak Tomáša Akvinského, Gilles Lessines

"manufaktury , bankovnictvo, slobodny namorny obchod - tieto fenomeny su skor fenomenom katolickych krajin, alebo inych?"

Prví bankári - boli židia a spolu s nimi templári (podľa mojich skromných vedomostí), bankovníctvo sa vyvinulo v talianskych mestách (Florencia, katolíci)
Slobodný námorný obchod - benátsky a janovský obchod z Levantou, na tom stála ekonomika týchto miest, až kým Turci tento obchod nezačali obmedzovať.
Manufaktúry - sú pomerne neskoršieho dáta, dovolím si však spomenúť mená ako napr. Colbert len ako jedného z merkantilistov (cieľ - podpora manufaktúr, Francúzsko, katolícka krajina)

"suhlsim, ze je malicherne hladat vsade zasluhy cirkvi - Lukas ich prvoplanovo hlada vsade"

Suhlasím, a dodávam, že je aj malichernmé ich vždy spochybňovať - jednokto ich prvoplánovo spochybňuje všade...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group