ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: a co chicagska skola?
autor: tomas
pridané: 27-02-2006 15:21


"v stredoveku bolo dost nebezpecne byt nekatolikom, teda si viem predstavit, ze vela mudrych muzov tej doby bolo katolikov."

To si vystihol velmi dobre, snad treba este dodat, ze mnoho tych, ktori sa v systeme vseovladajucej katolickej ideologie odvazili byt slobodne zmyslajucimi ludmi, boli muceni a fyzicki likvidovani dost neludskymi sposobmi.

A ze slobodne podnikanie a slobodny obchod ma katolicke korene? No neviem, staci si porovnat napr. rozvoj protestantskeho Anglicka a Holandska s katolickym Spanielskom a Portugalskom v minulych storociach a kazdemu aspon trochu sudnemu cloveku musi byt jasne, ze nie katolicizmus ale protestantizmus bol hybnou silou rozvoja kapitalizmu, priemyselnej revolucie a hlavne slobody ako takej. Ako niekto brzdil a sankcionoval slobodny rozvoj ludskeho ducha, tak to bola katolicka cirkev.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group